Bir orman okulu, hava koşulları nasıl olursa olsun, 3 ila 6 yaş arasındaki çocukların her gün doğada geçirdikleri bir eğitim türüdür. gök gürültülü fırtınalar gibi aşırı hava koşullarında korunmak için dönüştürülmüş inşaat barakaları, orman kulübeleri, karavan arabaları veya diğer alternatif imkanlar kullanılır. Türkiye'de saf orman okulu uygulamasına yani tamamen duvarsız eğitime geçmemiz bir çok nedenden dolayı bugün için zor görünüyor. Zaten MEB müfredatı da buna henüz imkan tanımıyor.

 

Bu nedenle Türkiye'de "Orman Okulu yaklaşımı" ancak “normal” bir anaokuluna entegre edile bilinir. Yani Duvarlı eğitim ile duvarsız eğitim eğitim programına yansımalı.

 

Avrupa ülkelerinde orman okullarının yanı sıra Doğa Okulları da çok yaygın. Doğa okulu kavramı ve yaklaşımı bizim ülkemizde yeni fakat bizim için daha gerçekçidir. Doğa okullarında eğitim sadece ormanda gerçekleşmez. Duvarlı eğitim ile duvarsız eğitim arasında bir sentez kurulur. Yani içeride ki eğitim okulun bahçesine, ormana, çayır ve çimene, tarım alanlarına, bağ ve bahçelere şehir ve belediye parklarına veya deniz ve su kenarlarına taşınır. "İçeride ki eğitim" doğadan alınacak konular ile harmanlanır.

 

Bu nedenle "içerideki eğitim programı ile dışarıda ki eğitim programı" birleştirilmeli, harmonize edilmeli. "Kapalı alan" kendini doğaya açmalı. Okul binası; sınıflar atölyeler, çocuk bistrosu ve özellikle de okul bahçesi doğa okullarına uygun olarak tasarlanmalıdır.

 

Eğitimimizde özellikle doğa okullarında mekan tasarımı ve eğitim programının şekillenmesi üzerinde duracağız:

 

Doğa okulunda sınıf ve atölye tasarımı

Doğa okullarında bistro tasarımı

Doğa okullarında bahçe tasarımı

Doğa okullarında eğitim programı tasarımı

Doğa okullarında eğitici malzeme

Doğa okullarında eğitim yaklaşımı

 Tarih : 7 Nisan Saat 20:00 ZOOM üzerinden


Doçent: İskender Yıldırım

Katılım Ücreti: 60 TL – Grup 50 TL – ÖZADER üyelerine 40 TL

Eğitim videoya alınacak ve katılımcılara iletilecektir.

Kayıt için: 0552 947 48 25

 


Hesap Bilgileri

 

NURETTİN YILDIRIM

Garanti Bankası Fener Mahallesi Şubesi (Ankara)

 Şube Kodu 1128

 Hesap numarası 6613820

 İBAN: TR57 0006 2001 1280 0006 6138 20