"Çocuğun kendisinin olabildiğince çok şeyi keşfetmesi asıl olandır" - Emmi Pikler

 

Günümüz kreş ve anaokullarında bebek ve küçük çocukların bakımı eğitimciler için eğlenceli olabileceği gibi yorucu da olabilir. Küçük çocukların fiziksel ve duygusal duyarlılığı, her zaman onlara bireysel olarak yaklaşmayı gerekli kılar. Özellikle 0-3 yaş çocuk grubunda çalışan eğitmenler için bu büyük bir sorumluktur.

 

Çocukların inisiyatif takınmaları, özenle öğrenmeyi, azimli olmayı, kendilerine ve çevrelerine güvenebilmelerinin yanı sıra sosyal becerilerini nasıl geliştirebilirler? Sağlıklı bir özgüven ve bağlanma becerilerinin gelişmesi için ön koşullar nelerdir?

 

Küçük çocuklarla yaptığınız çalışmalarda bu tür soruların cevapları ile ilgileniyorsanız, Macar pediatrist Emmi Pikler'in yaklaşımında bunların cevaplarını bulabileceksiniz.

 

Macar çocuk doktoru Emmi Pikler ve ekibi, onlarca yıl Budapeşte'deki “Lóczy” bebek evinde" bebek ve küçük çocukların sağlıklı büyümesini sağlamakta olağanüstü başarılar sağladı. Aynı zamanda, erken çocukluk dönemine temel araştırmalara katkıda bulundu; Serbest hareket gelişimi, çocuğun kendisinin belirlediği oyun, sağlıklı bağ ve etkileşim kurma sanatı, bağımsız beslenme metotları, sfinkter kontrolü veya erken sosyal öğrenme alanlarında. Emmi Pikler küçük çocukların gelişim ihtiyaçlarının karşılanmasında bilimsel değeri biçilmez ve günümüz koşullarında geçerliliğini yitirmeyen katkılar sundu.

 

Online eğitim konularımız:

1. Bölüm Emmi Pikler biyografisi

 

2. Bölüm

Çağdaş eğitim modellerinde erken çocukluk gelişiminde Emmi Piklerin yeri.

 

3. Bölüm

Pikler pedagojisinin en önemli ilkeleri ve temel yönlerini ayrıntılı olarak öğreneceksiniz

 

4. Bölüm

daha sonra Pikler'in pedagojisinin 0-3 yaş grubunda pratik olarak nasıl uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz 

Tarih : 10 Mart  Saat 20:00 ZOOM üzerinden


Doçent: İskender Yıldırım

Katılım Ücreti: 60 TL – Grup 50 TL – ÖZADER üyelerine 40 TL

Eğitim videoya alınacak ve katılımcılara iletilecektir.

Kayıt için: 0552 947 48 25

 


Hesap Bilgileri

 

NURETTİN YILDIRIM

Garanti Bankası Fener Mahallesi Şubesi (Ankara)

 Şube Kodu 1128

 Hesap numarası 6613820

 İBAN: TR57 0006 2001 1280 0006 6138 20