Okul Öncesi Eğitim Semineri – 2 Modül – 27 Ocak ve 03 Şubat 2021

Neden bazı insanlara her şey zor geliyor ve yaşamak adeta çile çekmek iken, bazı insanlar stresli ve zor durumlarda bile sakin kalabiliyorlar? Her olayın üstesinden gelebiliyorlar, baskı altındayken bile yüksek performans gösterebiliyor ve kişisel saldırılara kolayca göğüs gerebiliyorlar? Mutlu ve başarılı insanlar, ÇOCUKLUK DÖNEMLERİNDE rezilyant yani psikolojik direnç yeteneğini kazanmış insanlardır.

Her çocuğun gelişim sürecinde olumlu ve olumsuz deneyimleri olmuştur. Örn; zor aile durumları – ebeveynlerin ayrılması veya bir aile üyesinin ölümü… Çocuğun okul hayatında yaşayabileceği her türden zorlukları da olumsuz hayat deneyimlerine ekleyebiliriz. Ancak bazı çocuklar stres ortamlarını ve yaşam krizlerini daha iyi yöneterek her krizi zaferle taçlandırabiliyorlar, bazıları ise bu yükün altından kalkmakta zorlanabiliyorlar. Çocuğu dirençli kılan ve bir krizden daha güçlü çıkmasını sağlayan rezilyant olmasıdır.

Rezilyans (psikolojik esneklik), olumsuzluklara karşı hazırlıklı olma, stresle iyi başa çıkma ve yenilgileri başarıya dönüştürme yeteneğini tanımlar. Rezilyans özellikle yaşamın ilk 8 yılı içinde öğrenilerek ve yaşanarak davranışa dönüştürülmesi gereken bir yetenektir. Rezilyans, çocukların zor durumlarla başa çıkmaları ve daha sonraki yaşamlarında kendileri ve çevreleri için aktif bir rol üstlenmeleri için temel gerekliliktir.

Rezilyant olan bir çocuk, kendisine ve dünyasına karşı inancını asla yitirmez. Bu nedenledir ki Avrupa’da ki ÇAĞDAŞ EĞİTİM MODELLERİ, Rezilyans yöntemlerini kendi eğitim yaklaşımlarının merkezine koymuşlardır.

Çocuklarımızın bu içsel gücünü yani “psikolojik bağışıklık sistemlerini” geliştirebilmeleri için ebeveyn veya öğretmen olarak yapabileceğimiz çok şey var. Bu eğitimimizle çocuklarda rezilyansı nasıl destekleyebileceğinizi ve böylece çocuklarda güçlü bir özgüven oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu eğitimi tamamladıktan sonra, sadece rezilyansın ne anlama geldiğini değil, aynı zamanda çocuklarda hangi yöntemlerle geliştirebileceğinizi de öğreneceksiniz. Çalışmalarınızda kullanabileceğiniz çok sayıda pratik önerilerde bulunulacak.

Eğitimin içeriği:

 • Rezilyans (psikolojik dayanıklılık) nedir?
 • Emmy Werner’in Kauai çalışması olarak adlandırılan, en iyi psikolojik direnç araştırma sonucu tanıtımı
 • Fridolin Sickinger’ gelişim yıldızı, yöntemi
 • Çocuklarda psikolojik dayanıklığı geliştirme yöntemleri ve aktiviteler

Doçent; İskender Yıldırım

IMG-2523

Almanokulu danışmanlık ve eğitim hizmetleri kurucusu, Almanya’nın Duisburg şehrinde 12 yıl bakanlık adına 293 anaokulu için egitim modelleri denetleme ve geliştirme görevinde bulunmuştur. Türkiye ve Almaya genelinde farklı okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim konsepti danışmanı, eğitim programlarını geliştirme ve uygulama, eğitmen ve ebeveyn eğitimleri, yurtdışı eğitim gezileri organize eder…

Ödüller

 • DGB (Aman Sendikalar Birliğ) ve Pro Eğitim enstitüsü tarafından “İş hayatında üstün başarı ödülü ”
 • Kuzey Ren-Vestfalya Entegrasyon Bakanı tarafından en başarılı ebeveyn eğitim programı ödülü
 • Duisburg Göç ve Uyum Danışma meclisi tarafından üstün başarı Ödülü…

Eğitim tarihi:

 • 1. Modül 27 Ocak 2021, Saat 20:00
 • 2. Modül 3 Şubat 2021, Saat 20:00

Her iki modül için toplam katılım ücreti: 70 TL/Grup ve öğrencilere 50 TL

Eğitim videoya alınacak ve katılımcılara gönderilecektir.

Katılım belgesi verilecektir.

Kayıt için: 0 552 947 48 25

Hesap Bilgileri:

 • NURETTİN YILDIRIM
 • Garanti Bankası Fener Mahallesi Şubesi (Ankara)
 •  Şube Kodu 1128
 •  Hesap numarası 6613820
 •  İBAN: TR57 0006 2001 1280 0006 6138 20

Önemli: Lütfen ödeme yaparken açıklama kısmına, katılımcının adını ve soyadını yazınız ve ekstreyi whatsuptan bize ulaştırınız.

Aşağıdaki kayıt formunu doldurunuz. doldurduktan sonra ödemeyi gerçekleştirin. Ödemenizi gerçekleştikten sonra Whatsuptan 0552947 48 25 bize bildirin. Eğitime katılım şifresi sizlere eğitimin olacağı gün mail yolu ile ulaştırılacaktır.