Eğitimde Yeni Bir Yaklaşım; Demokratik Okullar

MARTİN BOOCK VE TANJA SCHNURRE İLE 25 KASIM VE 02 ARALIK’TA ULUSLARARASI KATILIM BELGELİ ONLİNE EĞİTİM

Çocuklar, anaokulu çağında demokratik değerler ve kurallara, kendilerini etkileyen konularda alınan kararlara dahil edilerek demokratik yaşam ve düşünce tarzını deneyimlemeliler. Çocukların bunu tecrübe edinmeleri, demokratik bir toplum için günlük yaşamın her alanı için bir zorunluluktur. Çünkü demokrasiyi ancak demokratik becerilere sahip insanlar yaşatabilirler.

Demokratik okullar yaklaşımı Türkiye için yeni değil. Mustafa Kemal Atatürk döneminde, köy enstitülerinde kısmen uygulanırdı. Ör. çocuklar ve gençler Köy Enstitülerinin işleyişi ile ilgili alınacak kararlara dahil edilir, bütün işlerin yürütülmesi sürecinde sorumluluk üstlenirlerdi. 

Nedenini Köy Enstitüleri mimarlarından İsmail Hakkı Tonguç şu şekilde ifade eder; “Eğitimin asıl hedefi, çocuğu toplumun çalışma hayatına katıldığı zaman etkin bir yurttaş olarak yaşayabilecek duruma getirmektir”. (İsmail Hakkı Tonguç, 1936)

Modern eğitim teorilerinde eğitim, “kendi kendini eğitmektir”. Bu çağdaş yaklaşım katılımcılığı gerektirir. Katılımcılık, eğitimi teşvik etmenin temel anahtarıdır. Katılımcılık, bir demokrasi anlayışıdır. Çocuğa DEĞER verdiğimizin ifadesidir. Katılımcılık çocuklarda benlik duygusunu güçlendirir, entelektüel ve sosyal yeterliliğin güçlenmesini teşvik eder, kendisi ve çevresi için sorumluluk taşıyan bireylerin yetişmesine katkıda bulunur. Çocukların kendilerini toplumda eleştirel, özgüvenli, yetkin, kararlı ve etkili insanlar olarak deneyimlemelerini sağlar. Katılımcılık, çocuğun psikolojik dayanıklılığını teşvik eder.

Demokratik okullar yaklaşımı, çocukların kendi aralarında ki sorunları konuşarak hal etmelerini teşvik eder. Demokratik okullar yaklaşımı, çocukla etkileşim içinde olan yetişkini ve eğitmeni de etkiler. Çocuklarla adil ve eşit bir şekilde etkileşim kurarak, kendisini çocuklarla birlikte öğrenen ve yaşayan olarak deneyimleyecek ve davranışlarını olumlu anlamda sorgulayacaktır.

Eğitim konularımız:

 • Demokratik pedagoji nedir?
 • Katılımcılık nedir ve neden gereklidir?
 • eğitmenin rolü ve görevi nedir?
 • Katılımcılığın sınırları nerededir?
 • Demokratik okullarda çocukla etkileşim ve diyalog nasıl kurulur?
 • Demokratik okullarda katılımın prosedürleri – projeler – karar alma süreçleri nasıl organize edilir?
 • Anaokulu anayasası, sınıf konferansları – Çocuk Konseyi / Çocuk Parlamentosu nasıl hayata geçirilir?
 • Çocuk anketleri (müşteri memnuniyeti) neden önemlidir?
 • Çocuklar için şikayet prosedürleri nasıl işler?
 • Ebeveynler sürece nasıl dahil edilirler?

Doçentler: Tanja Schnurre 

Jena’da psikoloji okudu, DisKurs e.V. derneği “Anaokulları için Katılımcılık Atölyesi” proje çalışanı, Sistemik Koç ve Süpervizör (DGSF) eğitimini aldı. 2002’den günümüze kadar Erken Müdahale Merkezinde ve Querwege Derneğinde çocuk odaklı projeler geliştirir ve uygular, Ayrıca Serbest koç ve süpervizör olarak çalışır.

Doçent: Martin Boock

DisKurs e.V. Jena derneği “Anaokulları için Katılımcılık Atölyesi” projesi yöneticisi, sosyal pedagoji okudu. Demokrasi eğitimcisi, Yoğun Öğrenme için Eğitmen (ThILLM), Sistemik Aile Terapisti (DGSF), Diyalog Moderatörü, deneyimsel eğitim modelini uygulayan  bir dernekte çalışıyor, “Betzavta” Modeli eğitmeni, “Saygı ve Tolerans” eğitmeni, 2002’den itibaren Avrupa Gençlik Eğitim Merkezi Weimar’ın pedagojik danışman,  Demokrasi ve Gelişim” model projesinde proje yönetimi, Öğretme ve öğrenme kalitesi geliştirme programı (FSU Jena), yoğun öğrenim için eğitmen (ThILLM).

 • Eğitim tarihleri: 25 Kasım ve 02 Aralık 2020 – Saat 20:30
 • Katılım ücreti: Birbirinin devamı olan eğitim için toplamda 90 TL (Grup ve Öğrenci 70 TL). ÖZADER Üyelerine 50 TL
 • Katılım sayısı sınırlıdır. Son kayıt günü 24 Kasım 2020

Katılımcılara eğitimden sonra mail ortamında Almanya’dan katılım belgesi ve eğitim videosu gönderilecektir. Eğitim Türkçeye çevrilecektir.

Kayıt için: 0 552 947 48 25

Eğitim ücreti havalesi için hesap Bilgileri:

 • NURETTİN YILDIRIM
 • Garanti Bankası Fener Mahallesi Şubesi (Ankara)
 •  Şube Kodu 1128
 •  Hesap numarası 6613820
 •  İBAN: TR57 0006 2001 1280 0006 6138 20

Önemli: Lütfen ödeme yaparken açıklama kısmına, katılımcının adını ve soyadını yazınız ve ekstreyi Whatsup’tan 0552 947 48 25 gönderiniz.

Aşağıdaki kayıt formunu doldurunuz. doldurduktan sonra ödemeyi gerçekleştiriniz. Eğitime katılım şifresi sizlere eğitimin olacağı gün mail yolu ile ulaştırılacaktır.

Bu da ilginizi Çekebilir: 17 Kasım 2020 Hikaye Torbaları Eğitimi için tıkla

One Reply to “Eğitimde Yeni Bir Yaklaşım; Demokratik Okullar”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s