PANDEMİ DÖNEMİNDE DOĞADA EĞİTİM

Açık havada eğitim özellikle pandemi zamanlarında öğrencilere birçok avantaj sunuyor. “Açık hava okulu” İskandinavya’da uzun zamandır denenmektedir ve özellikle pandemi döneminde farklı bir anlam kazandı. Ulm’deki (Almanya) bir lise de bir yıl önce bir açık hava sınıfı kuruldu ve iyi deneyimler yaşandı.

imagesEduard Mörike (Alman şair) “Eylül Sabahı” şiirinde “Dünya hala sisin içinde dinleniyor, ormanlar ve çayırlar hala rüya görüyorlar” diyor. Bu şiir öğrenciler için fazla bir anlam ifade etmeyebilir – Çünkü şiir birçok öğrenci için çok soyut kalabiliyor. Ulm’deki Anna Essinger lisesinin 5g sınıfı ile bu okul yılında bu durum farklıydı. Öğrenciler şiirin satırları okuduklarında, Alman öğretmen Kerstin Grevel ile sisli ormandaydılar. “Sabah sisinin nasıl kalktığını yaşadık” diyor öğretmen. Öğrencilerin unutamayacağı bir gözlem – tıpkı şiirin metni gibi.

Anna Essinger Lisesi’nin 5g’sinıfı bir outdoor (açık hava) sınıfıdır. Her Perşembe günü iki öğretmen orda 25 öğrenciyle birlikte ormana gidiyorlar. İster güneşli, ister yağmur ya da kar yağıyor olsun.

Türkiye için de örnek olabilecek bir yöntem: Bilimsel çalışmalar, korona virüsüne yakalanma riskinin dış mekanlarda, kapalı alanlardan daha düşük olduğunu göstermektedir. Norveç ve Danimarka’da açık hava eğitimi pandemiden önce de uygulaniyordu. Norveç Kültür Bakanlığı, korona nedeni ile okulların kapanışından sonra yeniden açılmalarına izin verildiğinde okulları dersleri daha fazla dışarıya taşımaya teşvik etti.

Anna-Essinger-Lisesinde, açık hava sınıfı bir yıl önce kurulduğunda, korona virüsü bilinmiyordu. Biyoloji öğretmeni Christian Rettich, bir konferansta Danimarkalı “Udeskole” modelini (açık hava okulu) araştırmış ve kendi liseleri için de uygulanıp uygulanamayacağını sormuş. Müdür Dieter Greulich projeyi desteklemeyi kabul etmiş. “Lise, beden ve spor ağırlıklı eğitim veren bir lise. Egzersiz bizim için merkezi bir rol oynuyor” diye açıklıyor okul müdürü. Ancak, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin projeyi desteklemeleri kendisi için önemliydi.

unnamedGelecek beşinci sınıf öğrencileri için bir bilgilendirme akşamında, öğretmen çocuklara ve ebeveynlere projesini sundu – ve kayıt sırasında açık hava sınıfına beklenenden fazla ilgi vardı. Böylece Anna Essinger Lisesi’nin 5g’sinıfı açık hava sınıfı ilan edildi. Çocuklar Perşembe günleri sınıflarında bir saat geçirdikten sonra eğitime açık havada devam ediyorlar. Her Perşembe günü iki öğretmen 25 öğrenciyle birlikte ormana gidiyorlar.

Ormana giden yol eğitimin bir parçasıdır. Ormana giden yolda yürüken öğretmen ile öğrenciler arasında samimi sohbetlere tanık oluruz. Sınıf öğretmeni Christian Rettich, “Ne zaman iki veya üç öğrenciyle daha yoğun konuşma fırsatınız var?” Diyor. Bu gün programda iki ders saati var. Yılın ilk yarısında Anadil ve biyolojiydi, ikinci yarıda matematik ve coğrafya. Öğretmenler sadece ders saatinin yarısında anlatırlar. Diğer yarısında öğrencilere bireysel çalışma yapmaları için, kendilerine zaman bırakılır.

Her öğrenci yanına bir minder ve üzerine not kağıtlarını takabileceği bir pano alır . Öğretim materyali olarak büyük A3 kopyalar veya lamine notlar kullanılır. Bu şekilde, öğrenciler biyolojideki omurgalıların özelliklerini veya Almanca şiirleri analiz eder ve ya matematiksel çalışmalar yaparlar.

Bir yıllık uygulamadan sonra öğretmenler ikna oldular: “Dışarıda bir sınıfın sunamayacağı şeyler var” diyor Christian Rettich: Dokunabileceğin bir doğa ve aynı zamanda doğaya has bir sakinlik. “Orman her zaman sessizdir, öğrenciler orada çok konsantre bir şekilde çalışabilirler.

Münih Teknik Üniversitesi’nde “spor ve sağlık didaktikleri ” çalışma grubu da Ulm deneyimlerini takip ediyor. Spor bilimcileri bay Jan Ellinger ve Dr. Christoph Mall, Profesör Filip Mess yönetiminde, bir kaç yıldır dışarıda öğretmenin etkilerini araştırıyorlar. Heidelberg’de (Almanya) 48 lise öğrencisi ile yapılan bir pilot çalışma, stres hormonu kortizolünün salınmasının, öğrenciler dışarı çıktıklarında daha doğal bir ritim izlediğini keşfetmişlerdi. Bay Jan Ellinger, “Diğer çalışmalarımızdan okulun öğrenciler için bir numaralı stres faktörü olduğunu biliyoruz.” Ayrıca doğada öğrenmek için içsel motivasyonun daha yüksek olduğuna dair göstergeler var.

DSC_1516Açık hava sınıfında. “Öğretmenler iyi bir denge bulmak zorundalar: Bir yandan öğrencilere daha fazla özgürlük ve vermek zorundalar, fakat aynı zamanda sınırlar koymaları gerekiyor.

Bir çalışma grubu WWF İsviçre ve Alman orman koruma derneği ve Bavyera Eyaleti ile işbirliği içinde, bir Alman dili açık hava okulu kurmaya çalışıyor. Ayrıca açık hava sınıfı kurmak isteyen okullar için “Malzeme ve deneyim alışverişi” için bir işbirliği ağı oluşturulmuş.

Jan Ellinger ve Christoph Mall, modelin mevcut duruma iyi uyduğuna inanıyorlar. Pandemiden dolayı sınıflarda ki sosyal mesafe kurallarında yaz tatilinden sonra tekrar bir düzenleme yapılacaktır. Christoph Mall, “Bir sınıfta 30 öğrenci ders görüyorsa eğer, kesinlikle sosyal mesafe sorunu yaşarsınız.” Açık hava da, solunum havası temiz hava ile karıştığı için doğal olarak daha iyi bir havalandırma elde edersiniz. “Sınıflar başlangıçta sadece okul bahçesini kullanıyor olsalar bile, bu iyi bir başlangıç olur.

Alman Focus dergisinde çıkan bir makale değerlendirmesi.

Orman ve doğa okulları hakkında bilgi edinmek için bize yazın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s