Avrupa’nın hangi ülkelerinde anaokulları yeniden açıldı ve yakın tarihte açmak isteyenler nasıl yapacaklar?

Almanya’da, kreş ve anaokulların yeniden açılması için hala bir plan yokken, Avrupa’da diğer ülkelerin çoğunda, anaokulları açılmaya başladı.

Almanya’da okullar 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak yeniden açılacak. Bu karar henüz okul öncesi için geçerli değil. Ancak okul öncesini yeniden açmak için sesler giderek yükselmektedir. Siyaset buna son zamanlarda da tepki verdi: Federal ve eyalet hükümetlerinin aile bakanlıkları tarafından nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair öneriler hazırlamak için bir çalışma grubu görevlendirildi. Bakanlar Pazartesi günü bir araya gelecekler.

Almanya’nın komşu ülkeleri okul açma kararında kısmen daha ilerideler. Hangi ülkede anaokulları açık ve yakında tarihte açmak isteyenler nasıl yapacaklar?

Danimarka’da, kreşler, anaokulları ve beşinci sınıfa kadar okullar, neredeyse bir ay süren kapanmadan sonra geçen haftanın ortasından bu yana tekrar açıldı. Danimarka hükümeti Korona önlemlerini gevşetmek için ilk adımda, özellikle anaokullarını bilinçli olarak seçti, çünkü son haftalarda işe gitmek zorunda kalan çocuklu ailelerinin üzerindeki baskıyı hafifletmekti istedi.

Avusturya’da okul öncesi başka hiçbir şekilde bakımı yapılamayan çocuklar için her zaman açıktı. Salı günü, okullarda planlanan gevşemeye rağmen, anaokulları için yeni düzenlemelere gerek olmayacağı söylendi. Okullar art arda Mayıs ayından itibaren açılacak. Yeniden başlatma 4 Mayıs’ta lise mezunları ve ve farklı önemli sınavlara girmek zorunda olan diğer öğrenciler için başlıyor. Yeni korona enfeksiyonlarında artış olmazsa, 6-14 yaş arası çocukların ve ergenlerin çoğu 18 Mayıs’tan itibaren okula geri dönebilecekler. Bu adımdan önce, daha önce açılmaya karar veren Danimarka ve Norveç’teki gelişmelere de dikkat edilmektedir.

Norveç Korona salgını üzerinde kontrolü sağladığının açıklamasını yaptı. Anaokulları 20 Nisan’dan bu yana açık tutuluyor. İlkokullar 27 Nisanda açılacak. 27 Nisan’dan itibaren kadameli olarak Üniversiteler açılmaya başlayacak.

Fransa’da, okullar ve anaokulları aşamalı olarak açılacak – ancak çok şey belirsiz. 11 Mayıs’tan itibaren katı kısıtlamalarının sona ermesiyle, 5- 6 yaş anaokulu çocukların anaokuluna geri dönmelerine izin verilecek. Ancak, sadece küçük gruplara izin verilir. 3-4 yaş arası en geç Haziran ayında anaokuluna gidebilecekler. Bir grupta çocuk sayısı ondan az olma zorunluluğu getirilecek. 0-3 yaş çocuklarda Mayıs’tan itibaren yeniden okula gidebilecekler. Ancak, detaylar henüz bilinmiyor.

Belçika’da Ulusal Güvenlik Konseyi Cuma günü nasıl ilerleyeceğini görüşmek istedi. Bölgeler, 15 veya 18 Mayıs’ta okulların öğretime başlaması için planlar hazırlıyor. Okul öncesi daha sonra açılacak – bunun için hala bir tarih yok. Okula başlama planlarına Cuma günü karar verilecekti. Şu anda devlet için önemli olan mesleklerde ki ebeveynlerin çocukları için acil bakım var, ancak bu çok az kullanılıyor.

Hollanda’da kreşler 11 Mayıs’ta yeniden açılıyor. Halk Sağlığı Enstitüsü, çocuklar için sağlık risklerinin çok düşük olduğu düşüncesinde. Bu nedenle çocuklar 1,5 metrelik mesafeyi kendi aralarında dikkate almak zorunda olmadıkları düşüncesindeler.

Polonya’da tüm okullar ve üniversiteler 24 Mayıs’a kadar kapalı. Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski Cuma günü Varşova’da epidemiyolojik koşulların yeniden açılmasına izin vermediğini söyledi. Polonya tüm eğitim kurumlarını Mart ayı ortasında kapattı. Cuma günü Sağlık Bakanlığı’na göre, ülkede bugüne kadar 10.759 koronavirüs vakası tespit edildi, 463 kişi virüsden öldü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s