Malzeme satın almadan çocuklarınızla evde oynayabileceğiniz oyunlar – 4. Bölüm

Korona zamanını en iyi bir şekilde atlatabilmeniz için sizinle çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz oyunları paylaşmaya devam ediyoruz. Çocuk eğitimine merak duyan ebeveynler için “Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma Sanatı” makalemizi tavsiye ederiz. Makaleye ulaşmak için buraya tıklayın

Öğretmen ve kurum sahipleri için bu makalemizi tavsiye ederiz “Montessori Eğitim Anlayışı Çağımıza Ne Kadar Uygun?” . Makaleyi okumak için buraya tıklayın

  1. Bavulumu Topluyorum

  • Oyuncu sayısı:
  • En az 2 oyuncu
  • ve iyi bir hafıza

Nasıl oynanır?

contentImage_lg_md.contentimage_lg_md.419x249“Bavulumu hazırlıyorum” en az iki oyuncu ile oynan bir hafıza oyunudur. Oynamak için herhangi bir malzemeye veya alana ihtiyacınız yok. İlk oyuncu oyuna “Valizimi topluyorum ve yanıma … (ör. kırmızı mayomu alıyorum). ” kelimeleri ile başlar. Oyun saat yönünde devam eder. Sıra bir sonraki oyuncuya gelir. Oyuncu kendinden önceki oyuncunun cümlesini olduğu gibi tekrarlar “Valizimi topluyorum ve yanıma kırmızı mayomu alıyorum”. Bu cümleyi tekrarladıktan sonra valizine eklemek istediği bir eşyayı söyler. Ör. güneş kremimi alıyorum. Daha sonraki oyuncu kendisinden önceki oyuncuların bavula koydukları şeyleri sırasıyla tekrarlar ve kendisinin yanına almak istediği eşyayı ekler. Yani her oyuncu kendisinden önceki oyuncuların eşyalarını sırasını bozmadan sayar, sonunda kendi eşyasını ekler ve oyun bu şekilde devam eder. Bir eşyayı saymayı unutan oyuncu oyundan men edilirOyunu basitleştirmek:

Küçük çocuklara eşyaları doğru sıraya göre saymaları için 3 şans tanına bilinir. Ancak emin olun küçüklerin hafızası bizim hafızamızdan daha iyidir.

 

  1. Pandomin

Oyuncu sayısı: En az 3 oyuncu

Kronometre / kum saati…

pantomineNasıl oynanır? Pandomim oyunu konuşmadan bir kavramı, nesneyi ve ya ünlü bir kişiyi ve ya bir mesleği açıklamakla ilgilidir. Oyuncular sadece jestlerle ve yüz ifadeleriyle çalışabilirler. Etraftaki nesneler gösterilmez. Oyun için bir zaman belirlenir.

Oyun en az üç oyuncu gerektirir. Daha fazlası daha iyidir çünkü o zaman iki takım oluşturabilirsiniz. Bir katılımcı oyun yöneticisi olarak belirlenir. O kişi oyun kurallarını açıklar ve hakemlik üstlenir. Kendisi oyuna katılamaz. Bir oyun yöneticisi belirlemeden de oynamak da mümkündür. Bu durumda hep beraber kurallar belirlenir.

Yüz mimiği el ve ya kol hareketleri ile açıklana yapılır, kesinlikle konuşulmaz. kavramlar kullanıldığında, iki veya daha fazla bileşik kelimeden (örneğin balıkgözü, alabaş, karabaş, altıparmak, deveboynu, karakol…) oluşmasına dikkat edilir. En çok kavramları bilen oyuncu kazanır.

 

  1. Sesleri doğru tahmin edin ve kazanın

Kim en çok sesleri tanıyabilir?

  • Oyuncu sayısı: En az 2 oyuncu
  • Bir adet  zar

Nasıl Oynanır?

sesBirçok farklı ses kaynağı toplayın. Örneğin, bir bardağa bir kaşık ile vurma, bir kağıt torba, cep telefonun tuşları, tencere kapağı ve tencere…. Hayal gücünüzün sınırı yoktur. Çeşitli ev eşyaları toplayın ve onlarla ses çıkartın.

Kimin sesin ne ile yapıldığını tahmin edeceği, zar atarak belirlenir. En yüksek sayı atan oyuncu tahmin etmeye başlar. Bu oyuncu masada oturur, geri kalanı masanın altında girer. Masanın altına girenler masanın altına koydukları malzeme ile ses çıkartmaya başlarlar. Masada oturan oyuncu sesin hangi nesne ile yapıldığını bilirse, masada kalır ve tekrar tahmin edebilir; eğer sesi tanımazsa ve ya yanlış söylerse, masanın altına geçer ve masanın altında ki oyuncu masaya oturur.

  1. limboa

Fotoshooting Nia Künzer | Kinder stark machenBir metre mesafeden iki sandalye kurun, her birine birkaç kitap, bir süpürge sopası yerleştirin. Sonra hareketli bir müzik parçası açın. – Oyun başlayabilir! Dansçı üst vücudunu geriye doğru eğer, süpürgenin altında diz çöker ve süpürge sağına dokunmadan altından geçer. Her başarılı turdan sonra bir kitap alınır.

Çocuğunuzu övün! Çünkü limbo o kadar kolay değil.

 

  1. Denge kurma oyunu

Fotoshooting Nia Künzer | Kinder stark macheniki oyuncu alınlarının arasına bir armut yerleştirirler. Bir engel parkuru oluşturulur. Örneğin bir ip ile, kitaplarla pet şişelerle vs. Başlangıç ve hedef noktası belirleyin, sonra başlayabilirsiniz! İki çocuk veya siz ve çocuğunuz alınlarının arasına bir balon, armut veya elma koyun ve birlikte o nesne düşmeden parkurun sonuna kadar birlikte gidin. Sadece birbirine yapışanlar balonu kaybetmeden hedefe ulaşabilirler.

Bu oyun için iyi iletişim ve uyum gereklidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s