“Çim biçme makinesi ebeveyn ve öğretmenleri ve çocuklara zararları

Her hangi bir anaokulunda tanıklık edebileceğimiz bir olay; İki çocuk aynı oyuncakla oynamak istedikleri için, oyuncağı çekiştirmeye başlarlar. Öğretmen sesini yükselterek müdahale eder. Oyuncağı bir çocuğun elinden alır ve diğer çocuğa verir. Kararlı bir ses tonu ile: “Paylaşacaksın!” diyerek oyuncağını paylaşmak istemeyen çocuğu disipline eder.

Azarlanan çocuk diğer çocuğun şaşkın bakışları arasında ağlamaya başlar. Oyuncağın elinden alınan çocuk ise, öğretmenin kendisine geri vermesi ile oyuncağı alır. Ancak iki çocukta kendi aralarında ki sorunu nasıl çözebileceklerini , öğretmenin yanlış müdahalesi sayesinde öğrenemezler.

Günümüzde bununEkran Resmi 2020-01-05 13.19.29 gibi sahnelere evde ve okulda karşılaşmak artık normal hale gelmiştir. Öğretmen neden çocukların kendi aralarında ki sorunu kendileri tarafından çözülmesine izin vermez? Bu tarz davranış çocukların bugününü ve geleceğini nasıl etkiler?

 

Ebeveynler, ve öğretmenler çocukların kendi aralarındaki sosyal iletişimlerine kontrolsüz ve düşünmeden müdahale etmektedirler. Böylece çocukların kendi aralarında ki problemi kendileri tarafından çözülmesine olanak tanımadan ortadan kaldırırlar. Bu müdahaleden dolayı çocuklar zorlukların üstesinden nasıl gelinmesi gerektiğini öğrenemezler.

Batılı uzmanlar, bu yeni nesil öğretmen ve ebeveynleri “çim biçme makineleri” olarak adlandırmaktadırlar. Çim biçme makineleri yetişkinleri bir şekilde, “helikopter ebeveynleri” türlerine aittirler: Çim biçme makinesi yetişkinleri terimi, çocuklarına ve onların hayatlarına aşırı derecede müdahale eden, onları potansiyel tehlikelerden korumak adına onların üzerinde fırıldak gibi dönen ebeveynleri ve öğretmenleri anlatır.

“Çim biçme makinesi yetişkinleri” çocuklar adına onların yollarını temizlerler. “Çim biçme makinesi ebeveynleri” terimi nispeten yenidir. Bu terim anonim kalmak isteyen bir öğretmenin 2019 Ağustos ayının sonunda Wearetheachers.com’daki ebeveynleri ve öğrencileriyle yaşadıklarını paylaşmasından sonra icat edildi.

Ülkemiz öğretmenleri ve ebeveynleri için de geçerli olan bu terimi anonim kalmak isteyen öğretmen şöyle açıklar: “Çim biçme makinesi yetişkinleri, çocuklarını başarısızlıklardan, tartışmalardan veya yenilgilerden korumak için ellerinden geleni yaparlar. Çocukları zorluklara hazırlama yerine, çocukların zorlukları yanından geçmelerine bile tahamül etmeden, onlar için bütün engelleri ve zorlukları ortadan kaldırırlar.

Ekran Resmi 2020-01-05 13.14.10”Bu davranış ilk bakışta bizlere zararsız bir davranışmış gibi gelebilir. Ancak zorluklarla karşılaşmayan çocuklar yetiştirerek daha mutlu bir nesil yaratmıyoruz. Çünkü ilerde gerçek bir engelle karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini bilemeyen bir nesil yaratıyoruz”.

 

Böyle yetişen bir nesil yaşayabileceği bir zorluk karşısında çözemem düşüncesi ile paniğe kapılır veya içine çekilerek kendisini diş dünyaya kapatır. Zorlukları aşmada başarısız olabilirim düşüncesi bile bu nesile o kadar korku verir ki, zorluklar onları madde bağımlılığına, sürekli suçu başkalarında arama gibi stratejiler geliştirmelerine neden olur.

Pittsburgh’da üniversitesinden bir profesör bir blog yazısında, çim biçme makinesi ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar için doğabilecek sonuçları açıklıyor:

“Bu çocuklar kendi motivasyonlarını (iç motivasyon) geliştiremezler ve kendi kendilerini yönlendirmezler, çünkü sadece çim biçme makinesi ebeveynlerinin ve öğretmenlerin, onlar adına temizleyerek hazırladıkları yolu nasıl takip edebileceklerini bilirler”. Böyle yetişen çocuklar başkalarından yardım almadan kararlar alamazlar. Başkalarından kendi sorunlarını çözmede beceriksiz oldukları mesajını aldıklarını düşünürler.

Çocukları adına her türden engeli ortadan kaldıran ebeveynlerin çocukları ilerde okulda, iş hayatında ve özel hayatta çok sorun yaşarlar. Bilim adamları bu eğilimi yıllardır gözlemlemekte ve Ekran Resmi 2020-01-05 13.14.54sonuçları konusunda uyarmaktadırlar. Aşırı korumacı ebeveynlerin ve öğretmenlerin yetiştirdikleri çocuklar isteklerini ve duygularını kontrol edemezler. Oysa istek ve duygularını kontrol edebilmek , sosyal topluluklarda yolunu ve yerini bulmak için son derece önemli bir beceridir.

 

One Reply to ““Çim biçme makinesi ebeveyn ve öğretmenleri ve çocuklara zararları”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s