Okul Öncesi Piramit Metodu Tanıtımı ve Eğitimi (İstanbul/Ankara)

Piramit, 3-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak tasarlanan ve özel materyaller kullanan oldukça yoğun bir metoddur.

Almanya, Hollanda ve ABD’den yapılan son bilimsel araştırmalar, Piramit Metodunun çocukların gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri yaptığını doğrulamaktadır. Çocukların özellikle araştırma yöntemlerini, Kendi kendine öğrenme becerisi geliştirme, dil gelişimi, matematik, doğa bilimleri, çözüm odaklı düşünme ve davranma becerisi ve özgür hareket etme alanlarında Piramit eğitim yaklaşımı ile desteklenmeyen çocuklarla kıyaslandığında, onlardan daha üstün beceriler geliştirdikleri ortaya çıkmıştır.

Piramit eğitim yaklaşımı, çeşitli bilimsel teoriler ve pedagojik yaklaşımlar temel alınarak geliştirilmiştir. Bunlar arasında:Ekran Resmi 2019-04-29 12.07.14
• Dinamik Sistemler Teorisi (van Geert)
• bağlanma teorisi (Bowlby)
• Uzaklık Teorisi (Sigel)
• Zeka Kuramı (Gardner)
• İskele (Bruner, Wygotski)

Gelişim Alanları

Çocukların gelişimini optimal düzeye taşıyabilmek için gayretlerin odağı ne olmalıdır ve hangi gelişim alanları desteklenmelidir?” Bu soruya cevap vermek için Piramit Metodu’nda gelişim alanları belirlenirken Gardner’ın çoklu zeka kuramı ile Salovey ve Mayer’ın duygusal zeka kuramlarından esinlenilmiş ve metodun içeriği buna göre düzenlenmiştir.

Piramit Metodu her biri farklı gelişim alanları tarafından desteklenen üç zeka türüne göre şekillenmiştir. Bui zeka türleri şunlardır:

 • Zihnimizin hediyesi olarak ifade edilen bilişsel zeka
 • Kalbimizin hediyesi olarak ifade edilen duygusal zeka
 • Elimiz in hediyesi olarak ifade edilen kinestetik zeka
  Rolfgroep logo

Her bir çocuğun bu bahsedilen zeka türlerine farklı düzeylerde sahip olmaları nedeni ile Piramit Metodu’nda

bu üç zeka türü arasında eşitliği sağlamaya ve denge kurmaya oldukça büyük bir önem verilmektedir. Bu noktada eğitimciler sınıflarında baskın olan zeka türlerine odaklanmak yerine, tüm zeka türleri arasında dengeyi sağlamaya çalışmalıdırlar. (Prof. Dr. Z. Fulya Temel Arş. Gör. K. Büşra Kaynak ). Aşağıda bu zeka türlerine ilişkin detaylı bilgiler sunulmaktadır.

Piramit eğitim anlayışı nasıl yapılandırılmıştır?

Oyun programı

8b40425eea31c03f2328864cdd7d7e21Oyun, çocuk tarafından başlatılan bir etkinlik olup; çocuklar zengin oyun ortamında karar vermekte, serbest olarak keşifte bulunmaktadırlar. Piramit Metodu’nda çocuklara serbest oyun oynama imkânı sunulduğu gibi, yapılandırılmış çevrelerde oyun oynama imkânı da sunulmaktadır. Bu metodda yapılandırılmış çevrede oyun oynama imkânı projelerdeki oyun programı ile sağlanmaktadır. Örneğin su projesinde dramatik oyun merkezi banyo şeklinde düzenlenmekte ve çocuklara oyun oynayabilecekleri yapılandırılmış bir çevre ayarlanmaktadır (Prof. Dr. Z. Fulya Temel Arş. Gör. K. Büşra Kaynak ).

Bazı durumlarda çocukların oyun oynamadıkları gözlemlenmektedir. Bu tür durumlarda yani çocukların oyuna katılmaması durumunda bunu ortadan kaldırmak, çocukları oyuna dahil etmek amacı ile üç yol benimsenmektedir

 • Zengin Oyun Durumlarının Oluşturulması
 • Oyunun Zenginleştirilmesi
 • Oynamak İçin Öğrenme
 • Yapılandırılmış Eğitim Programı

Oldukça profesyonel bir şekilde düzenlenmiş projeler Piramit Metodu’nun eğitim programlarından biri olup, metodun da temelini oluşturmaktadır. Piramit, yılda 10 ila 12 modülle çalışarak çocuğun tüm gelişim alanlarına hitap eder. Her modül kurumun günlük yaşamına entegre edilip, çocukların ilgi alanları ve yaşam ortamları ile uyumludur. Yapılandırılmış aktiviteler, serbest oyun, öğrenmenin dengeli bir birleşimi ile çocuklar dünyayı oyun yöntemleri ile keşif ediyorlar.

indexPiramit Metodu’nda yer alan bu projeler aracılığı ile çocuklar dünyadaki önemli şeyleri deneyimlemekte, birbiri ile ilişkili konuların bir bütün olduğunu anlamakta ve sorumluluk alarak kendi kendilerine çeşitli şeyleri nasıl öğrenebileceklerini keşfetmektedirler.

Piramit Metodunda ölçme değerlendirme yöntemleri

Çocuğun gelişimini en uygun hale getirmeyi (optimize etme) hedefleyen Piramit Metodunda çocuğun tüm gelişim süreci dikkatli bir şekilde takip edilmekte ve bu takipler doğrultusunda eğitim süreci mümkün olduğunca iyileştirilmektedir.

Özgün ve bireysel değerlendirmenin yanısıra Çocukların değerlendirilmesinde belirlenen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığını ortaya çıkarmak amacı ile bütün çocuklar için Logo Rolf Educationalaynı olan sistematik ve standart yöntemler kullanılmaktadır. Kaliteli bir ölçme aracının kriterleri göz önüne alınarak Piramit Metodu’nun geliştiricisi Van Kuyk’un çalıştığı merkezi Hollanda’da bulunan ölçme ve değerlendirme kurumu CITO tarafından çocukların gelişimlerini izlemek amacı ile gözlem araçları ve ölçekler geliştirilmiştir (Prof. Dr. Z. Fulya Temel Arş. Gör. K. Büşra Kaynak ).

Gözlemleme Ölçekleri

Kinderen-op-computers-300x239Çocukların motor becerileri, sosyal-duygusal gelişimleri, oyun ve çalışma alışkanlıklarını gözlemlemek amacı ile çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olacak şekilde geliştirilen iki araç bulunmaktadır. Bu araçlar tüm çocukların öğretmen tarafından gözlemlenmesinde kullanılmaktadır:

Dijital Testler

Bilişsel zekayı temsilen dil ve okuma gelişimi, düşünce ve matematik gelişimi, mekân ve zaman uyumuna ilişkin olmak üzere üç dijital test kullanılmaktadır.

Uyarlanmış Testler

Foto-kind-Didacta-300x273CITO tarafından çocuklar için dijital test kullanımının mümkün olup olmayacağına ilişkin uzun tartışmalar yapılmasının ardından küçük çocuklar için bilgisayar testleri geliştirilmiştir. Çocuklar için uyarlanabilir olan bu dijital testlerde çocuklara görevler verilmekte ve bu görevleri tamamlamaları istenilmektedir (Prof. Dr. Z. Fulya Temel Arş. Gör. K. Büşra Kaynak ).

Programın Değerlendirilmesi

Piramit Metodu’nun program olarak değerlendirilmesi oldukça önemli olup; bu görev iç ve dış değerlendiriciler tarafından yüklenilmiştir. Buna göre iç değerlendirmeler CITO tarafından yapılırken, dış değerlendirmeler Amsterdam ve Gorningen Üniversiteleri tarafından yapılmıştır. Yapılan iç ve dış değerlendirmeler neticesinde Piramit Metodu’nun etkili bir eğitim programına sahip olduğu ortaya konulmuştur (Prof. Dr. Z. Fulya Temel Arş. Gör. K. Büşra Kaynak ).

Menno Boontje

Bu yazı kaleme alınırken, Prof. Dr. Z. Fulya hanımın önderlik ettiği “Okul öncesi eğitimde alternative yaklaşımlar” araştırmasından faydalanılmıştır. Araştırma HEDEF yayıncılıkta yayınlanmıştır.

Konuşmacılar:

Menno Boontje, Piramid Modeli için Uluslarası ilişkiler sorumlusu

 

İskender Yıldırım, almanokulu kurucusu ve çağdaş eğitim modelleri uzmanı

e55f9933-3fdf-4041-aebd-579784fed262-1Konular: Piramit Metodu

 • Eğitim felsefesi ve kurumsal temelleri
 • Yapılandırılmış eğitim programları
 • Oyunu zenginleştirme programı
 • 12 Proje konusu ve içerikleri
 • Ebeveyn Programı ve Ebeveyn katılımcılığı
 • Ölçme ve değerlendirme yöntemleri
 • Dijital Test yöntemleri
 • Türkiye’ye adaptasyonu ve uygulanabilirliği

 

 

TARİH: 18 Mayıs 2019, CUMARTESİ, SAAT: 12:30-16:30

İde Okulları, Kısıklı Mahallesi, Alemdağ Cd. 70/72, 34692 Üsküdar/İstanbul

 

TARİH: 19 Mayıs 2019, PAZAR, SAAT: 12:30-16:30

Atael Koleji, Batı Sitesi Mahallesi 1819. Sokak No: 7/B Batıkent – Yenimahalle / ANKARA

 • ÜCRET: 100TL  – GRUP ve Öğrenci 70 TL (KDV dahil)

Katılım belgesi verilecektir.

Hesap Bilgileri:

 • Nurettin Yıldırım
 • Garanti Bankası Ankara Eryaman Şubesi
 • Şube No: 1198
 • Hesap No: 6672782
 • İban: TR06 0006 2001 1980 0006 6727 82

Katılım sayısı sınırlı olduğundan aşağıdaki kayıt formu ile ön kayıdınızı yapmalısınız. Ödeme gerçekleştikten sonra kayıdınız tamamlanmış olacaktır. Dikkat! Ödeme yaptıktan sonra  0541 732 03 18  bilgilendiriniz.

İskender Yıldırım

Organizatörler ve sponsorlar: İde Okulları, Atael Koleji ve Binbirçiçek Vakfına katkılarından dolayı teşekkür ederiz!

 

 

Katılım Talebi:

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s