Çocuklar İçin Felsefe

Erken çocukluk döneminde, çocukluklarla günlük yaşamda eğitim planlı programlı ve kurallara bağılı olarak düzenlenir. Öğretmen başına çok öğrenci düştüğünden öğretmen her çocuğa istediği gibi zaman ayırmaya bilir, çocukların duygularını ve ihtiyaçlarını yeterince dinlemeyebilir.

PHOTO-2019-04-23-14-52-35 kopya
Ancak sağlıklı bir gelişim seyri için çocukların kendi duygularının ve ihtiyaçlarının dile getirmelidirler. Özellikle çocukların karmaşık duygu dünyasında bulundukları anlarda biz yetişkinler onlara mutlaka kulak vermeliyiz!

Almanya gibi ülkelerde anaokullarında ve Okullarda çocuklarla feldefe giderek yayılmaktadır. Teorik dayanak, yetmişli yıllarda Mattew Lippman ile başlayan çocuklara felsefe o zamandan günümüze gelişerek devam ediyor.

Neden çocuklara felsefe ?
Çocukların felsefi olan ilgisinin farklı nedenleri vardır. Mesela korunan bir ortamda düşüncelerini ve hissettiklerini ifade edebilmeleri , bir değerlendirme ve derecelendirme olmaması çocukların felsefi oturumlarına olan ilgisini arttırıyor. Burada dikkat edilmesi gereken unsur bir bilgi aktarımı gerçekleşmemesidir. Çocuklar bir konu hakkında kişisel görüşlerini formüle eder ve görüşleri için argümanlar toplarlar. Ayrıca çocuklar felsefenin varoluşsal sorularını tartışmayı severler, mutluluk nedir , yaşam ve ölüm anlamı nedir gibi…

Eğitim uzmanları bu özel zamanları , çocukların düşünce ve duygularını anlama , ahlaki gelişimlerini teşvik etme ve kendi duygularını kontrol etme, görüşlerini geliştirme konusunda rehberlik etmek için uygularlar. Ek olarak , farklı eğitim alanları arasında bağlantılar oluşturulabilir ve dilsel gelişim ile birlikte bilimsel düşünce desteklenebilir.

Felsefe yapmanın yaşı var mı ?
Felsefenin hangi yaşta zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin görüşler farklıdır.
Aristoteles birinin 45 yaş civarındaki olması gerektiğini söylerken diğerleri felsefe edilmenin belirli bir entelektüel olgunluk ve zorlu metinlerin okunması gerektiğini düşünüyorlar.

PHOTO-2019-04-23-14-52-36Lenoir’ e göre , felsefe bilgi edinme ile ilgili değil , “ düşünmeyi öğrenme “ ile ilgilidir .
Felsefe yapmak , yaş meselesi değil . Epicurus şöyle diyor: “ Genç olanların felsefe yapmaktan çekinmemeleri ve yaşlı olanların felsefe yapmaktan yorulmaması gerekir . Çünkü hiçbiri çok erken değil ve hiç biri de geç değil, ruhun sağlığını korumak için .
Her yaşın felsefeye ilişkin farklı yaklaşımları vardır.

Çocuklar konuşmaya başlamadan çok önce , dünyayı hayretle izler ve keşfeder.
Felsefenin önemli bir yönü şaşkınlıktır. Dahası felsefe bir konuşma faaliyeti olarak anlaşılmalıdır .
Buna bir insanın ne zaman hazır olduğu kesinleşmemiş fakat çocuk yaşta mümkündür . Felsefe yapmaktaki amaç dünyayı anlamak ve kavramak sorgulamaktadır .
Bu yüzden felsefeye başlamak için asla çok erkendir denmemeli .
Küçük yaştaki çocuklar (2,5-3 yaş arası) başka kişilerin başka duygu ve ihtiyaçlarını olduğunu keşfediyor . Bu yaştaki çocuklar “Neden Soruları “ geliştiriyor ve dünyayı sorguluyorlar sürekli .
Küçük çocuklar , yüzmeye gitmek , arkadaşlarla oynamak veya dondurma yemek gibi , “Mutluluk nedir? “ Sorusuna örneklerle cevap verme olasılığı daha yüksek olsa da , düşünce ve ifade derinliği altı yaşından itibaren önemli ölçüde artar. Bu yaşta çocuklar zaten duygularını ifade etmeyi ve net düşünce hatları oluşturmayı daha kolay buluyorlar .
Beyin gelişimi ve büyüyen nöronlar ( bağlantılar ) , temporal ve frontal lobların gelişimi nedeniyle, altı ila yedi yaş arasındaki çocukların kendi duygularını kontrol etmeleri ve düşüncelerini formüle etmeleri daha kolaydır.
Küçük Çocuklarla felsefe de dikkat edilmesi gereken yüksek beklentilerin olmaması bunun yerine bu zamanın bilinçli bir değişim ve karşılıklı dinleme olarak anlaşıldığı önemlidir .

İlginizi mi çekti, İstanbul ve İstanbul yakınlarında okulunuz mu var? Aşağıda ki Formu doldurup bize gönderin çocuklarınızla felsefe yapalım!

Selda Çakır

AÇEF

Ekran Resmi 2019-04-23 21.11.13

Çocuklar İçin Felsefe” için bir yanıt

  1. Ama gelin görün ki günümüzdeki çocuklar zorbalikla ve diktalarla yetişiyor çocuk kedinin kuyruğuna zarar veriyor babasi tarafindan yiğit evlat muamelesi görüyor ya da çocuk gidip başkasını dövüyor annesi tarafından aferin kendini gosteriyorsun, cesaretlisin diye takdir ediliyor ve daha bir sürü şey… Sonra çocuklar zorba ve şiddet yanlısı yetişiyor sorun tohumu atan ebeveynlerden kaynaklanıyor bunun önüne geçilmezse bulaşıcı bir şekilde yayılmaya devam edicek ve bizde sadece seyredeceğiz hem de eleştirerek.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s