Bir Masalla Türkiye’de ki Eğitim Sistemi Gerçekliği

Çok eski zamanlarda hayvanların yavruları için ormanda bir anaokulu varmış. Eğitim programlarında gün boyukoşma, tırmanma, uçma ve yüzme dersleri olurmuş. Tüm yavru hayvanlar bu derslerin hepisine girmek zorundaymış.

Ördek yüzme dersinde yüzme öğretmeninden bile daha iyi yüzermiş,  uçmada ortalama bir başarı gösterirmiş, koşuda ise umutsuz bir vakaymış. Koşuda çok kötü olduğu için öğretmeni ona yüzme dersini yasaklamış ve tekrar tekrar koşuya çalıştırmış. Sonunda yüzmede en başarılı olan yavru ördek yüzmede ortalama bir öğrenci oluvermiş.  Ortalama kabul edilir bir not olduğu için öğretmeni buna hiç aldırış etmemiş. Ancak yavru ördek bu duruma çok üzülmüş.

Tavşan başlangıçta koşuda sınıfın en başarılı öğrencisiymiş. Ancak yüzme bilmediği için sürekli yüzme dersine gönderilmiş. Sonunda psikolojisi bozulmuş çok sevdiği ve çok başarılı olduğu koşuyu bile sevmiyormuş artık ve annesi onun bu mutsuz ve okula isteksiz halini farketmiş ve okula göndermemiş.

Tırmanmada sincap bir numaraymış, onun güzel tırmanan yokmuş ancak öğretmen sincapın ağaçların tepeleri üzerinde daldan dala zıplaması yerine, ona yerde uçma dersi vermeyi uygun bulmuş. Sincap o kadar bitkin ve mutsuz olmuş ki, tırmanmaktan ve daldan dala zıplamaktan bile soğumuş.

Av ve gizlenme ustası vaşak yavrularını anaokuluna göndermiş. Ancak okulda avlanma ve gizlenme diye bir ders yokmuş maalesef, anaokulu eğitim kurulu eğitim programı hazırlarken bu derse gerek görmemiş. Vaşak yavruları da okulda eğitim programlarında gün boyu koşma, tırmanma, uçma ve yüzme dersleri olduğunda bu derslere gönderilmişler. Derken koca bir eğitim öğretim yılı bitmiş ve okulun en başarılı öğrencisi seçilen tavuk; herşeyden biraz yeteneği olan ama hiç bir alanda tam yeteneğe sahip olamayan tavuk, dönem sonu konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilmiş.

Bu masaldan hangi sonuçlar çıkartmalıyız?

 • Çocukların kendi eğitim süreçlerini kendilerinin belirleme hakları vardır – eğitimciler bu hakkı koruyarak ve çocukları gözlemleyerek, eşlik ederek, çocukların öğrenme ve keşif dürtülerine destek olurlar.
 • Öğrenme bireysel olmalı, çocuklar açısından görünür bir artı değer sağlamalı ve çocukların önceki deneyim ve yeteneklerine dayandırılmalıdır, böylece öğrenme arzusu da canlı tutulur.
 • Çocuklar, kendi eğitim süreçlerini kendileri belirlemeli çünkü ancak o zaman çocukların eğitim potansiyelleri çiçek açar.
 • Kullanılmayan potansiyeller, boşa harcanır ve yok olur.
 • İyi bir eğitim programı, her bir çocuğun güçlü yanlarını, yeteneklerini, öğrenme stratejilerini ve ilgi alanlarını yakından incelemeye alır
 • Refakatçi, çocukların zayıf yönlerine yönelen sabit bir eğitim planını kullanmaz. Bunun yerine hedef ve yöntemleri çocuğun ilgi alanlarını ve güçlü yönlerini dikkate alarak seçer.

İskender Yıldırım

Bir Masalla Türkiye’de ki Eğitim Sistemi Gerçekliği’ için 2 yanıt

 1. Nermin hanım merhaba , beğeniniz için teşekkür eserim. Okulu kapatmak zorunda kalışınıza üzüldüm doğrusu. Yapılacak çok güzel şeyler var. Tanışırsak memnun olurum . 20 Temmuz’dan itibaren 10 gün gibi Adana’da olacağım aratsanız ve görüşebilirsek sevinirim 0541 732 03 18

  Beğen

 2. Güzel değerlendirip ,önerileriniz çok doğru.
  En kısa sürede türkiyedeki çocuklarımızında bu şartlarda yaşamalarını istiyorum.
  Adana’da yaşıyorum burada oluşturucağınız organizasyonlarda destek olmak isterim.
  Bende almanyada büyüdüm okulöncesi öğretmeniyim ,28 yıl kendi okulumu açıp yöneticlik ve projeler yarattım.2016 da milli eğitim bakanlığının yanlış bakış açısı ve baskılarına dayanamayıp kapattım.
  Aktif çalışmak isterim sizinle.
  Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.
  Sevgiylekalın ,hoşçakalın
  Nermin Bertiz
  0541-4536347

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s