Bu geziye katılma kararım sandığıma attığım en güzel kazanımlardan biri olarak yerini aldı

Bu gezi benim Türkiye’ye dönerken eğitim anlayışımda bambaşka bir pencereden bakmamı sağladı…

Okul öncesi eğitim dünyanın hiç bir yerinde Almanya’daki kadar dinamik değildir ve gelişme göstermez dedik ve yola çıktık 200 yılı aşkın bir geleneğe sahip ancak:

Ekran Resmi 2018-02-05 21.24.39“Çocuğuna öğreteceklerin bildiklerin ile sınırlı olmasın çünkü o senden başka bir zamanda doğdu ve senden ileri bir zamanda yaşamını sürdürecek”

mantığı ile 21. yüz yıl için Global Player yetiştiren eğitim modellerin peşin düştük. Başta Klax eğitim modeli olmak üzere orman okulu, Montessori okulu, Waldorf modelleri ile yakından tanışma fırsatımız oldu.

Klax, Einstein gibi eğitim modellerinin başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış ve sahada kendini ispatlamış modellerdir. Reggio, Montessori, Fröbel, Frenet ve Waldorf gibi modelleri harmanlamakla yetinmeyen bu modeller, nörofizyoloji,  nörobiyolojiye dayandırılan gelişim psikolojisi ve öğrenme teorisi bulgularını da eğitim modellerine entegre ederler.

Sizleri 200 yıllık mirası ve yenilikçi dinamizmi ile dünyada bir numara olan okul öncesi Alman ekolü ile bir araya getirmek istiyoruz. Eğitim gezimize katılan okul müdürleri, kurum sahipleri, öğretmen ve öğrencilerimize sözü bırakıyoruz…

55aff8b9-7883-4754-b427-d67b198cf2da“Yaşadığımız coğrafyadaki eğitim anlayışının yetersizliği beni sizler gibi bu yola ışık tutmaya çalışan kişilerle karşılaştırdığı için kendimi şanslı hissediyorum. Geçirdiğimiz 5 gün boyunca yaptığınız organizasyonun ahengi ve içeriği benim için gayet yeterli idi. Gittiğimiz bütün okullardaki farklı bakış açıları, sistemleri, materyalleri beni zaman zaman büyüledi desem yeridir. Umarım eğitim konusundaki enerjiniz ve gayretiniz her geçen artar ve biz ve bizim gibilere ışık tutmaya devam ederisiniz”.

Çağlar Yıldırımer
Aylin Kotil Yeşilköy ŞubesiKurucu Ortağı

 

“Bu geziye katılma kararım hayatımda kendim için verdiğim doğru kararlar sandığına attığım en güzel kazanımlardan biri olarak yerini aldı. Ufkum genişledi, bazı yaşantılara karşı bakış açılarım değişti. Yeni insanlar, yeni ortamlar ve yeni kazanımlarla değiştim. İskender beyin anlayışlı, sakin ve insancıl liderliği de kendimizi iyi hissetmemize sebep olan etkenlerden biri. Kısaca olabilecek yeni bir etkinliğe hazırlanmaya başladım bile”.
Rahşan Polat Yaman, Naciye Kabakçı Anaokulu müdürü, Balıkesir

IMG-0723-1“Ben Sevim yılmaz Teb Ataşehir Anaokulu Müdürlüğünde okul yöneticisi olarak çalışıyorum.  Berlin deki okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan Klax, Montessori (proje ağırlıklı) ve Waldorf eğitim kurumlarını inceleyerek bakış ve ufkumuzu çok geliştirdi. teşekkür ederiz . Muhakkak bizim alandaki arkadaşlarımızın yerinde görmesi çok önemli”.

7144be4c-c782-4c45-8ec3-8ff3318ecaf7“Tüm dünya da zihniyetleri ve bunu uygulama biçimlerini görmek ve anlamak gerektiği görüşündeyim.  Var olan bilgimi farklı kültürlerde uygulamalı görmek oldukça heyecan vericiydi. Yeni insanlar, yeni kültürler, yeni keşifler, farklı yemekler, farklı tatlar…Çok eğlendim çok bilgilendim yeniden farklı projelerde görüşmek üzere sevgiler”.
Derya ÖZTÜRK, Denge Anaokulu Müdürü, Ankara

“Merhaba Ben Burçak Özonuk. Biz de Bilkent Üniversitesi Adına Neslihan ögretmenle birlikte bu güzel çalısmaya ortak olduk. Bambaşka yaklaşımları yerinde görmek çocuklarla birlikte olmak onları doğal ortamlarında gözlemlemek bizim pek çok kazanım elde etmemizi sağladı. Okulumda öğretmenlerime aktaracak pek çok bilgi depoladık.. Herşey için teşekkür ederiz”.

5edc0136-7b04-4807-824f-a46984c99bc6Sonver PARLAR (PARLAR ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ KURUCU ve MÜDÜRÜ ANTALYA Başta İskender beye EĞİTİMİMİZE ZENGİN TÜRK KÜLTÜRÜMÜZE ve DEĞERLERİMİZE KATKI SAĞLAYACAK BU MUAZZAM GEZİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM Klax Montessori, Waldof ve Orman okulları eğitim modellerini inceleme fırsatı verdiğiniz için”.
IMG-0719

“Eğitim bir meşale, bizlerde o meşaleyi taşıyan insanlar olarak tabii ki yenilikleri takip etmeli ve kendimizi yenilemeliyiz. Bu düşünceden yola çıkarak Almanokulu ve KigaPortal’ın organize ettiği Berlin Eğitim Modeli gezisine katıldık. Teorik olarak bildiğimiz bazı eğitim modellerini (Montessori, Waldorf) yerinde uygulanırken görmek, farklı eğitim modelleri ile tanışmak (Klax, orman okulu) çok güzel ve keyifliydi. 5 gün boyunca değişik deneyim ve kazanımlar, elde ederek, heybemizi doldurarak okullarımıza dönüyoruz. Bizlere bu fırsatı sağlayan Sevgili İskender Yıldırım’ a ve Kigaportal ekibine teşekkür ediyoruz. Yeni eğitim gezilerinde buluşmak üzere”
Saygılarımızla
M.Özlem Angı / Ümmügülsüm Yardım TED Rönesans Koleji Okul Öncesi Öğretmenleri, İstanbul

IMG-0720

“Ben Ayten Kadiroğlu Marmara Üniversitesi son sınıf lisans öğrencisiyim. Öğretmenlikhayatıma atılmadan önce Klax pedagojisi, Alman orman okulu, Waldorf okulu ve Montesorri temelli eğitim veren okulları incelemiş oldum. Eğitim anlayışına bakış açımı ve ufkumu geliştiren bu geziye özellikle anaokulu yönetici ve öğretmenlerin katılmasının gelecek nesillere bu eğitim anlayışının aktarılması üzerine çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Çocuğa ve

çocuğun farkındalığını geliştirmeye yönelikyapılan çalışmaları bizzat yerinde incelemek eğitmenlerimizin ufkunu geliştirip bizi bir adım daha ileriye

9c814241-8523-4dd8-af5e-ff287dd96c5ftaşıyacaktır. Özellikle orman okulunda çocukların özgür hareket ortamlarının kısıtlanmadan keşiflerini ve buluşlarına fırsat verilmesi, çocukların öz benliğini farketmeleri ve özgüven kazanmaları için gerekli materyallerle sınıf koşullarının düzenlenmiş olması, öğretmenlerin çocuklara karşı sakin ve teşvik edici tutumları ilgimi çeken en önemli kısımlardı.

Bu gezi benim Türkiye’ye dönerken eğitim anlayışımda bambaşka bir pencereden bakmamı sağladı. Böyle eğitimlerin tekrarlanması ve tüm eğitmenlerin gidip yerinde görmesi gerektiğini düşünüyorum. İskender beye bu fırsatı bize gösterme ve inceleme fırsatı vermesinden dolayı çok teşekkür ederim”.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s