Eğitime Güç Kazandıran Sekiz Etken

Aile ortamı çocuklarımızın sosyal ve duygusal gelişimini etkileyen en önemli etkendir. Ancak aileler çok büyük bir baskı altındalar: Günlük hayatın organizasyonunun yanı sıra başarı ve tatmin olma baskısı. Bu yüzden çocuk sahibi olmak ve onları iyi yetiştirmek son derece zor bir iş!

Almanya’nın Bavyera Eyaleti izni ile yayınlayacağımız bu kılavuz size destek sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

‘Eğitimde daha güçlü olalım’ yazı dizimizin hedefi, annelik ve babalık becerilerinizi güçlendirmektir. Anne baba olarak;

Bildschirmfoto 2017-10-22 um 11.43.49

çocuklarınız için en önemli rol modelerisiniz ve aynı zamanda en çok bağlanabilecekleri kişilersiniz. Bu yazı dizisi, çocukların bağımsız ve güçlü kişiliklere sahip olabilmelerini sağlamaya yönelik ‘çocukları güçlendiren sekiz etkenden bahsetmektedir. Sevgi göstermek, duyguları ifade etmek ve güven oluşturmak başarılı bir yetiştirme süreci için hayati önem taşır, ancak özgürlük tanımayla sınırları belirlemek arasındaki dengeyi sağla­mak da bir o kadar önemlidir.

Bildschirmfoto 2017-10-22 um 11.41.57

‘Eğitimle daha güçlü olalım’ yazı dizimiz 16 yabancı dilde ve sadeleştirilmiş olarak sunulmuş durumdadır. Bu önerilerimizi günlük yaşamınızda kullanacağınız faydalı bir kılavuz olmasını umuyor, çocuğunuzu kendine güvenen ve sosyal becerileri gelişmiş bir birey olarak yetiştirmek gibi sorumluluk gerektiren bu hoş görevde başarılar diliyoruz.

 

Her Pazar Bir konu:

 1. 19 Kasım 2017 Eğitim demek sevgi vermek demektir!
 2. 26 Kasım 2017 Eğitim çatışabilmek demektir!
 3. 03 Aralık 2017 Eğitim dinleyebilmek demektir!
 4. 10 Aralık 2017 Eğitim sınır koymak demektir!
 5. 17 Aralık 2017 Eğitim hareket alanı tanımak demektir!
 6. 24 Aralık 2017 Eğitim demek duygu göstermek demektir!
 7. 31 Aralık 2017 Eğitim yeterince vakit ayırmak demektir!
 8. 07 Ocak 2018 Eğitim cesaretlendirmek demektir!

   

  Nedir Çocuk Eğitimi?

  Bildschirmfoto 2017-10-22 um 11.42.29İlk önce önemli bir gerçeği hatırlatmakta fayda vardır: Eğitim sade­ce anne ve babaları değil, herkesi ilgilendiren toplumsal bir görev­dir. Eğitimin amacı, çocuklara birçok yönden öz güven kazandırmaktır, örneğin yaşam çizgilerini belirleyebilmeleri için; meydan okumalara başarılı bir şekilde cevap verebilmeleri için; başka in­sanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri için; başarısızlıklardan dolayı ümidi kesmemeleri için; başkalarının kendilerinkinden farklı olan fikirlerini kabullenmeyi öğrenmeleri için.

  Eğitimin ana prensibi, ço­cukların yaşam ihtiyaçlarını karşılamak, yani çocuklara besin, giyecek ve şefkat vermek ve dünyayı keşfedebilmelerini sağlamaktır. Ancak eğitim aynı zamanda çocukların bilgi ve yetenek sahibi olmaları için bazı sorunları aktif bir şekilde ele almak anlamına da gelmektedir. Başarı ve başarısızlık deneyimleri yaşamak her çocuğun doğal hak­kıdır. Bu nedenle her çocuğun günün birinde toplumumuz içerisin­de kendi yerini bulabilmesi için kendisine her zaman eşlik eden ve kesinlikle güvenebileceği bir anne ve babaya ihtiyacı vardır.

  Çocukların kendilerine örnek aldıkları kişiler yaşamın her alanında bulunmaktadır: Anne ve baba, anaokulundaki eğitmenler, ilkokuldaki öğretmenler, kreş görevlileri, gençlik merkezinde çalışan büyükler, günlük yaşamda karşılaştıkları tüm diğer insanlar ve elbette televizyon ve dergi gibi medya organlarında gördükleri şahıslar. Fakat çocuklar için en önemli olan insanlar, ailesindeki büyüklerdir. Bu nedenle sizin davranışınız çocuğunuzun gelişimi için son derece belirleyicidir. Çocukların iyiliğinden sorumlu olan kişiler anne ve babadır. Dolayısıyla çocuk eğitimi demek, yükümlülük üstlenmekle birlikte

  Bildschirmfoto 2017-10-22 um 11.43.36Çocuklar olumlu şartlar altında yaşama hakkına sahip oldukları gibi elbette çocukları eğiten kişiler de toplum tarafın­ dan destek görme hakkına sahiptirler. Çocuklarını başarılı bir şekilde eğitip büyütebilmeleri için anne ve babalara:

  uygun şartları sağlamak gerekir: Yani ailenin oturduğu evin büyüklüğü yeterli olmalı, anne ve babanın çalıştığı iş yeri güvence altında olmalı, devlet ailelere yeterince maddi yardımda bulunmalı, çocuklar için olumlu günlük bakım ve eğitim olanakları sağlanmalı ve aile dostu bir çevre oluşturulmalıdır.

  yardımcı ve destek olunmalıdır: Çünkü her anne ve babanın çocuk eğitimi ve bakımında arada sırada destek görmeye hakkı vardır. Çocuğu olan aileler kendi aralarında yardımlaşabilirler. Ayrıca her ailenin dostu, iş arkadaşı, akraba ve komşuları tarafından yardım görmesi ve böylece bu kişilerin anlayışından veya tavsiye, hizmetlerinden yararlanmaları da söz konusu olmalıdır. Bir ailenin çocuk eğitimi ve bakımında çaresiz kaldığı bir çıkmaza girdiği hiç de ayıp değildir.  Ailevi sorunlarda çözüm yolu gösteren profesyonel kurumlardan, çocuğunuzun öğretmenlerinden her zaman bireysel danış­manlık hizmeti alabilirsiniz.

  18 Kasım 2017 de ‘Eğitim demek sevgi vermek demektir’ konulu makalemizde buluşmak umudu ile esen kalınız.

  Naciye Çetin – İskender Yıldırım

   

Eğitime Güç Kazandıran Sekiz Etken’ için 4 yanıt

 1. İskender hocam, Merhaba,
  Ben Erzurum dan size ulaşıyorum, Bir kreşimiz var ve sizden uzak ta olsa uzaktan eğitim alabilirmiyiz, Başka türlü sürekli gelebilmemiz veya eğitimleri takip edemeyebiliriz.

  Liked by 1 kişi

 2. Merhabalar alman okulu olarak yurt dışında eğitim seminerleri varmı bilgi alabilir miyim? 05051189414 Gülşah Şentürk

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s