HAYDİ BERLİN’E! SEMİNERİ VE EĞİTİM KONSEPTLERİ GEZİSİ 2018

Okul öncesi eğitim dünyanın hiç bir yerinde Almanya’daki kadar dinamik değildir ve gelişme göstermez. 200 yılı aşkın bir geleneğe dayalı Özgür Berlin Üniversitesi, Münih Erken Çocukluk Gelişimi Enstitüsü, Infans gibi dünyaca ünlü ve yenilikçi saha çalışmalarını binlerce anaokulu ile yapan dünyanın en iyi enstitüleri Almanya’dadır.

Stuttgart Einstein konseptinde veya Berlin KLAX pedagojisinde  olduğu gibi Montessori, Reggio, Waldorf vb. pedagojik yöntemlerle yetinmeyen, özellikle Resilience bilimi ve beyin gelişimi bilimi alanlarındaki yeni bulguları da değerlendirerek okul öncesini yeniden dizayn ettiler ve yeni dinamikler kazandırdılar.

Kuşkusuz Almanlar bu başarıyı çözüm odaklı Bildschirmfoto 2017-06-02 um 16.01.06yaklaşım tarzlarının yanısıra bilim – siyaset – bürokrasi ve eğitim camialarının ortaklaşa, uyumlu çalışmalarına ve reflektif kopersyonlarına borçludur.

Sizleri 200 yıllık mirası ve yenilikçi dinamizmi ile dünyada bir numara olan okul öncesi Alman ekolü ile biraraya getirmek istiyoruz.

13 – 18 Ağustos 2017 tarihinde Berline gerçekleştireceğimiz bu eğitim gezimizde KLAX pedagojisi ile tanışacaksınız. KLAX grubu 1990 yılında Antje Bostelmann tarafından kurulmuş 30’un üzerinde kreş, anaokulu, ilkokul, öğretmen yüksek okulu, hizmet içi eğitim akademisi ve yayınevi olan bir eğitim topluluğu gurubudur. Klax grubunun bazı eğitim içerikli yayınları Avrupa’da en çok satan bestseller listesinde bulunmaktadır.

Bildschirmfoto 2017-06-02 um 14.08.07

KLAX eğitim konsepti Fröbel, Montessori, Reggio, Freinet, Waldorf, Pikler, Durum Odaklı Pedagoji, Kneip HDKF vb. eğitim metodları ile harmanlanmış, son yıllarda Resilience ve beyin gelişimi biliminde elde edilen bilimsel bulguları ve bir dizi diğer faktörleri de dikkate alarak geliştirilmiş, consultation anaokullarında denenmiş Almanya’nın gözde okul öncesi eğitim konseptlerindendir.

Eğitim Programı Akışı:

İlk günümüzde KLAX grubu bizleri ağırlayacak. Sabah KLAX consultation anaokulunda hospitasyon şansımızı kullanarak KLAX pedagojisinin nasıl uygulandığını gözlemleme fırsatı elde edeceğiz. Öğlen yemeğinden sonra KLAX Eğitim Bilim Uzmanları bizlere sunumlarla:

 1. KLAX eğitim pedagojisinde öğrenme mekanları
 2. anlamaya dayalı öğrenme ortamları nasıl yaratılır?
 3. Öğrenme ve anlama nasıl ölçülür ve değerlendirilir?
 4. Günlük akış nasıl organize edilir?

Böylece KLAX strüktür, metod ve enstrümanları ile tanışacağız.

İkinci günde KLAX yaratıcılık atölyesinde hospitasyonda olacağız. Burada 03-12 yaş arası çocuklar için farklı temalar içeren ve yeni geliştirilen eğitim yöntemleri ile proje bazlı ve öğrenme metodları ile tanışacağız. Bunun akabinde Workshoplarda okul öncesi eğitimde dijital enstrümanların pedagojik yararlarını gözden geçirecek ve günlük eğitim hayatımıza nasıl entegre edebileceğimizi öğreneceğiz.

KLAX grubuyla vedalaştıktan sonra Berlin’de sayıları gittikçe artan orman okullarını gezerek tamamen doğayla çevrili, duvarsız, sınıfsız bir ortamda çocukların öğrenmesini ve hayal güçlerini serbestçe kullanmalarını gözlemleyeceğiz.

Bildschirmfoto 2017-06-02 um 16.34.17

Doğada eğitim bilişsel, dilsel, sosyal ve duygusal gelişimin tamamını kapsayan orman okulunu yerinde ziyaret edeceğiz, çocukları aktiviteler esnasında izleyeceğiz.

Bildschirmfoto 2017-06-02 um 14.27.10Mühendislik dallarında dünya lideri olan Almanya elbetteki Mühendislik eğitimine okul öncesi dönemde başlamaktadır. Bundan esinlenen Türk Milli Eğitim Bakanlığı, başta Almanya olmak üzere pek çok lider ülke tarafından uygulanan, sorgulayan, araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi hedef alan “STEM” eğitim sisteminin Türkiye’de uygulanması çalışmaları yapmaktadır. Berlin’de STEM modelini uygulayan okul öncesi kurumları ziyaret edeceğiz ve çocukların pozitif gelişimi üzerindeki muazzam etkisini sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir neslin nasıl yetiştirilebileceğini yerinde göreceğiz. Burada  “Öğretmenlerin modern eğitim metodları ile çocukları üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırdıklarına tanıklık edeceğiz.

Ayrıca Almanya’da okul öncesinde en yaygın eğitim modeli olan “Serbest Sistem” (Offenes Konzept) uygulayan anaokulu bizlere kapısını açacak, modern gözlemleme metodları, öğrenme mekanları, sağlık, hareket ve aile katılımı projeleri ile tanıştıracaklar.

Reggio Emilia yaklaşımı ile çalışan Bambini Oase anaokulunda, çocuklara somut yaşantıların nasıl sunulduğu ve bu sayede yeni deneyimleri kazanmalarında nasıl yardımcı olunduğunu gözlemleyeceğiz. Çocuklar araştıran, üreten ve hipotezlerini test eden kişiler olabileceklerini göreceğiz. Kendilerini ifade ederken çok farklı sembolik araçlardan yararlanabildiklerini öğreneceğiz.Anaokulları ve eğitim kurumları bizlere sunum şeklinde veya sözlü olarak programlarını prezente edecekler.

Programımız yoğun okul ziyaretleri ve sunumlar ile geçecektir. Bununla birlikte turistik gezi, müze ziyaretleri veya farklı aktiviteler için zaman bulmaya çalışacağız.

KLAX grubu ile yaptığımız etkinlikler için uluslararası geçerli Sertifika verilecektir.

EĞİTİM GEZİSİ SÜRESİNCE ALMANCA VE TÜRKÇE ÇEVİRMEN YANINIZDA OLACAKTIR!

KONTENJAN: 13 kişidir.

KONAKLAMA:

2 veya 3 yıldızlı otelde 2 kişilik odalarda konaklanacaktır. Tek kişilik odada konaklamak isteyenler fark ödeyeceklerdir.

ULAŞIM / TRANSFER

İstanbul-Berlin-İstanbul uçuşları ve Berlin içinde serbest zaman dışındaki tüm transferler bizler tarafından organize edilecektir.

ÜCRET VE KAYIT

Okul ve fuar ziyaretlerinin toplam ücreti 1135 € dur. Alman KLAX Eğitim grubu, almanokulu.com ve KiGaPortal Türkiye tarafından organize edilen bu eğitim gezisinde  KiGaPortal üyelerine öncelik verilecektir.

Ödeme 3 taksitte alınmaktadır. 

Ön kayıt ücreti olarak 400 Euro alınmaktadır.  30 Temmuz tarihinde 2. taksit olan 400 Euro ödenecektir. Üçüncü taksit olan 335 Euro ise gezinin ilk günü Berlinde nakit olarak alınacaktır.  TL veya € olarak ödeme yapabilirsiniz.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

 • İstanbul-Berlin-İstanbul uçak bileti
 • Berlin havaalanı transferi
 • 2 veya 3 yıldızlı otelde konaklama
 • Serbest zaman dışındaki Berlin içi transferler
 • Eğitim uzmanları tarafından bizlere yapılacak seminerler, rehberlik ve sertifika giderleri,
 • sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Sağlık sigortası
 • Türkiye havaalanı transferi
 • Vize ücretleri
 • Akşam yemekleri
 • VİZE
 • Almanya için vize başvurusu yapmanız gerekiyorsa okul ziyaretine katılacağınıza dair KLAX grubu tarafından davetiye ve tarafımızdan yazı düzenlenecektir.

Sorularınız için 0541 732 03 18 no’lu telefondan arayabilir veya almanokulu.iy@gmail.com e-posta gönderebilirsiniz.

Bildschirmfoto 2017-06-02 um 16.34.30

Reklamlar

One thought on “HAYDİ BERLİN’E! SEMİNERİ VE EĞİTİM KONSEPTLERİ GEZİSİ 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s