Çocuğuyla 2 saatten fazla oynayan annelerin oranı yalnızca %6

ADHOC Araştırma Şirketi’nin gerçekleştirdiği ve OMO Kirlenmek Güzeldir kampanyası kapsamında yapılan “Annelik Araştırması:

Çocukları Geleceğe Hazırlamak” araştırmasına göre annelerin büyük bir çoğunluğu kendi çocukluklarını oyun açısından daha şanslı görüyor. “Biz arkadaşlarımızla daha fazla oynardık” diyen annelerin oranı %85, “Biz bugünkü çocuklara göre daha fazla yaşayarak, deneyimleyerek, yaparak öğrendik” diyen annelerin oranı ise %81.

Anneler temkinli ve çocuklarıyla oynamıyor

Anneler çocuklarını dışarı çıkarma konusunda da temkinli. Annelerin %11’i çocuklarını dışarı hiç çıkarmıyor, %49’unun ise çocuğunu dışarı çıkardığı günler haftada 2 günü geçmiyor.

Araştırma aynı zamanda annelerin çocukları ile birlikte oynamadıklarını ortaya koyuyor. Çocuğuyla 2 saatten fazla oynayan annelerin oranı yalnızca %6. Annelerin en önemli sıkıntıları ise güvenlik ve zaman.

Çocukların %70’i günde 2 saatten fazla süreyi TV karşısında geçiriyor.

Türkiye’de annelerin TV izleme, bilgisayar, tablet kullanma konularında ise çocuklara toleransı yüksek. Ailelerin %64’ü çocuklarına özel bilgisayar, %49’u akıllı telefon veya tablet sağlamış. Çocukların %76’sının her gün televizyon izleme izni var. %70’inin ise günde TV izleme süresi 2 saatin üzerinde.

İskender Yıldırım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s