“Orman sürdürülebilir eğitim ile donanmış”

Almanya’da yapılan çok sayıda araştırmada, doğada kalmanın ve doğada aktivite yapmanın çocukların gelişimini çok olumlu etkilediğinin sonucuna varmışlardır.

Bir dizi olumlu etkiler arasında fiziksel aktivitenin motor becerilerini, yaratıcılık ve dil gelişimini tetiklediği sonucuna varılmıştır. Başka bilimsel çalışmalarda çocukların doğaya karşı duyarlılığının ve eğitime olan ilginin artığı sonucuna varılmıştır.

Değerler ve kendi gücüne inanmak erken çocukluk döneminde oluşur ve yetişkinlik dönemini şekillendirir. Erken çocukluk döneminde edinilen değerler ilerde diğer insanlara ve doğaya olan bakış açısını belirler. Bu doğrudan hareket “doğa ve eğitim forumu” adlı child-1592846_1920kuruluşun 3 yıl sürecek olan uygulamalı bir projesi olarak geliştirdi. Projenin hedefleri arasında anaokulu çağından başlayarak doğaya olan saygıyı geliştirmek için etkinlik ve ders programları geliştirerek sürdürülebilir hale getirilmektir. Proje UNESCO’nun hedeflerine tekabül etiği için, UNESCO vb. kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Kuruluş erken çocukluk dönemi ve ilkokul çağındaki çocukları doğaya çekmek için projeler geliştirme kararı almıştır. Projenin adı “orman sürdürülebilir eğitim ile donanmış” Proje partnerleri arasında bilim adamları, öğretmenler ve doğa bilimi uzmanları yer alıyor.

AVRUPA’ DA ORMAN ANAOKULLARI

60 yıl önce İskandinavya’ da başlayan ve Avrupa’ da sayıları gittikçe artan orman anaokulları genellikle tamamen doğayla çevrili, duvarsız, sınıfsız bir ortamda çocukların öğrenmesini ve hayal güçlerini serbestçe kullanmalarını sağlıyor.ormananaokulusemineri5

Çocukların daha fazla açık havada yaşaması ve oynamaları gerektiğini savunan Reading Üniversitesi’nden Prof. Helen Bilton’a göre açık havanın faydaları çok açık: “eğitim açısından baktığınızda bilişsel, dilsel, sosyal ve duygusal gelişimin tamamını kapsayan bir katkıya sahip.”

NOT:

05 – 10 Mayıs 2017 tarihinde Flensburg Almanya’da 

SİZLER İÇİN ULUSLARARASI ORMAN ANAOKULLARI VE OUTDOOR PEDEGOJİSİ SEMİNERİNİ ORGANİZE ETTİK. 

Yeni bir eğitim paradigması içinde pedagojik yolculuğa hazır mısınız?  

Daha Geniş Bilgi İçin: www.almanokulu.com tıklayın

İskender Yıldırım/www.kigaportal.com

One Reply to ““Orman sürdürülebilir eğitim ile donanmış””

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s