Kanserojen madde içeren Nutella, İtalya’da raflardan kaldırılıyor

+Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha kanserojen olduğunun ortaya çıkmasının ardından İtalya’daki marketlerin palmiye yağı içeren Nutella kavanozlarını raflarından kaldırmaya başladığı be
2016 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) palmiye yağına ilişkin yayınladığı araştırmada, 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha fazla kanserojen madde taşıdığı için tehlikeli olduğu ortaya koyulmuştu. Ancak araştırmada palmiye yağının tüketilmemesine dair herhangi bir tavsiye yer almamış, risk seviyesinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiği belirtilmişti. Dünya Sağlık Örgütü de palmiye yağının potansiyel riskine dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti.

EFSA’nın raporunun ardından baskının arttığı İtalya’da Coop süpermarket zinciriyle birlikte makarna üreticisi Barilla ürünlerinden palmiye yağını çıkarmış ve Barilla etiketlerine ‘palmiye yağı yoktur’ ibareleri koymaya başlamıştı.

‘Palmiye yağının kullanılmaması Nutella’nın tadını değiştirir’

Sağlık otoritelerinin uyarılarına rağmen, Nutella’nın üreticisi Ferrero şirketi, ürünün niteliğinde ve tadında değişilik yaratacağı gerekçesiyle ‘Nutella’ isimli çikolata ve fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam ediyor. Ancak Nutella’nın İtalya’daki satışlarının geçen yılın ağustos ayına kadar olanki son bir yıllık sürede yüzde 3 düştüğü söyleniyor. Artan kamuoyu baskısı karşısında İtalya’da bu kez de marketlerin palmiye yağı kullanılan Nutellaları raflardan indirmeye başladığı belirtildi.

kaynak http://www.diken.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s