OKUL ÖNCESİ VE İLKOKUL ÇOCUKLARI- BARIŞ MASASI PROJESİ

Çocuklara şiddetsiz çözüm yöntemlerini tanıtma ve çocuğun gurubun kendisini kabullendiğini hissetmesi için Almanya’da çok yaygın olarak uygulanan “barış masası” etkinliği ÖZEL ALEV OKULLARI’ında  KiGaPortal Türkiye ile birlikte geliştirmiştir.SÜRESİ: ETKİNLİKLERLE ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ 30 DAKİKA

Beklenen Sonuçlar:

Bu program esnasında yapılan etkinlikler ve sunum ile sonrasında okul bünyesinde yapılacak faaliyetler sonucunda katılımcıların “Sağlıklı Yaşama Alanı Okul Öncesi Düzeyi Kazanımları” listesinde yer alan kazanımlara erişmeleri hedeflenmektedir.

img_0107

DERS ARAÇ GEREÇLERİ VE MATERYALLER

 • Daire şeklinde bir barış masası
 • Mum ya da vazoda, bir çiçek
 • Taş yada benzer bir kaç obje
 • Zeytin dalı ve güvercin resimleri
 • Sınıfta bulunan doğal malzemeler
 • Öğretmen tarafından hazırlanmış duygu kartları vs

 

img_0127

ÖĞRENME VE ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ

 • Barış masası kurma
 • Soru cevap
 • Tartışma
 • Duygularını dile getirme
 • Duygu kartları ile hissettiklerini anlatma
 • Barış sembol kartlarına isim yazma

GİRİŞ

HAZIRLIK AŞAMASI:

Çocuklara şiddetsiz çözüm yöntemlerini tanıtma ve gurubun kendisini kabullendiğini hissetmesi için; öğretmenin önderliğinde bir barış masası hazırlanır, sınıfın sakin ve sessiz bir köşesine mum ve doğal maddelerle süslenmiş bir barış masası hazırlanır, barış masasının yeri sabit kalmalıdır (sıklıkla kullanabilmek için).

img_0115

Barış masası, okul öncesine uyarlanan bir uzlaşma metodudur. Metot 5 aşamadan oluşur:

Ritüellerin yardımı ile anlaşmazlıkları için çözüm üretebilme atmosferi hazırlıkları yapılmalıdır, çocuklar ve öğretmen birlikte barış masasının etrafına oturulur:

Öğretmen kavga eden veya anlaşmazlık yaşayan çocuklar ve görgü tanıdıkları ile barış masasına oturur.  Masada ki mumu yakar ve çocuklara kuralları anlatır. En önemli kural, bir çocuk konuşurken başka bir çocuk müdahale edemez, bunun için bir taş veya avuca sığabilecek bir top kullanılabilir.

SUNUŞ

 1. Aşama:

Her çocuk kendi bakış açısıyla kavganın nedenini anlatır, öğretmen ilk konuşmak isteyen çocuğun eline taşı veya topu verir, her çocuğa ihtiyaç duyduğu kadar zaman tanınır, konuşan çocuk, konuşmasını bitirdikten sonra sırada olana taşı uzatır.

 1. Aşama:

Çocuklar hislerini dile getirmeleri için masaya duygu kartları bırakılır, sinir, öfke, sevinç, üzüntü… O anki duygularını gösteren duygu kartını seçer, öğretmenin yardımı ile çocuk, duygularını dile getirir.

img_0222

 1. Aşama:

Bu aşamada öğretmen çocukların dikkatlerini ihtiyaç seviyesine indirger, çocuklara, anlaşmazlığı sonlandırmak için dileklerini sorar ve dilek sembolleri devreye girer.

 1. Aşama:

Bu aşamada yaratıcılık süreci başlar ve çocuklara çözüm için fikirleri sorulur.

SONUÇ

 1. Aşama:

Son aşama anlaşma sürecidir çocuklar kendi aralarında bir çözüme vardılarsa el sıkışırlar kendilerine bir barış güvercini/zeytin dalı/resmi verilir ve çocuklar kendi isimlerini bunların üzerine yazabilirler.

Öğretmene notlar:

Bu yöntemde önemli olan, öğretmenin bağımsız kalması ve uzlaşmazlık çözümünü çocuklara bırakmasıdır.  Bu yöntemle çocuklar zamanla aralarındaki çelişkileri barış içinde çözmeyi öğrenirler ve otokontrol mekanizması geliştirirler. Özet olarak çocuklar kendi aralarında daha toleranslı davranabilirler, duygularını daha rahat dile getirebilir ve karşısındaki çocuğa karşı empati geliştirirler. Bu yöntemin odak noktasında çocukların duyguları ve ihtiyaçları vardır. Bunun içinde öğretmen çocukların ihtiyaç ve duygularını ciddiye almalı ve çocuklara zaman tanımalıdır. Bu etkinlikte çelişkiler negatif yönünü yitirir ve şansa dönüştürülür.

Ayşe İlknur Şengül (ÖZEL ALEV OKULLARI)

Naciye Çetin (KiGaPortal)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s