“Alman ailede çocuk eğitiminde ki en önemli hedefler

Adana Barolar tehsislerinde gerçekleştirilen çocuk eğitimi seminerinde ‘Alman Eğitim sisteminde eğitim ve öğretimden ailenin sorumlu olduğu açıklandı. Okul öncesi kurumları ailenin partnerleridirler. Beraber aynı göz hizasında çözüm odaklı çalışırlar denildi.

img_0282

“Eğer bir çocuk yemek masasından izin istemeden kalkmıyorsa, anne babasına “bugün çok yorulmuşsunuz belli, ben erkenden yatayım da siz de biraz dinlenin” diyorsa bilin ki o çocuk Alman ekolünden geliyordur. Disiplin, saygı, mükemmellik Alman çocuk yetiştirme ekolünün temel dinamikleri. Başladığı bir işi mutlaka bitiren, işi her yönüyle düşünen, ayrıntılara önem veren ancak bunlara takılıp kalmayan, çözüm odaklı insanlar Alman ekolü ile yetiştirilmişlerdir. Öz güvenli, derslerinde başarılı, ne istediğini bilen, özgür bireyler hep bu ekolün meyveleridir. Öyle ki çocuğun özgürlük alanına müdahalede bulunduğunuzda, çocuk sizi dava edecek kadar bilinçlidir. Bu ilk bakışta size ters gelebilir, ancak Alman ekolü çocuk yetiştirmede bir numaralı ekoldür.”

resim1

Almanya’da aile ve okul eğitimindeki en önemli hedeflerin hayat becerisi, analiz becerisi ve eleştirel yaklaşma becerisi olduğunu belirten sosyolog İskender Yıldırım: ” Alman Eğitim Öğretim sisteminde eğitim ve öğretimden ailenin kendisini sorumlu hissetiğini söyledi. Eğitim ve öğretim en geç bebek yaşta başladığını ve eğitici oyun ve bilgi aktarımının ağırlıkta olduğunu ve okuma ve yazmaya çok önem verildiğini aktardı . Her aktivitede çocuk gelişimi için bir artı aranır. Okul öncesi kurumları ailenin partnerleridirler.  Beraber aynı göz hizasında çözüm odaklı çalışırlar”. Uzun bir dönem Almanya’da okul öncesi alanda yönetici olarak çalışan İskender Yıldırım okulun eğitim konseptinin ailede nasıl devam etiğini de örneklerle açıkladı.

img_0321

Alman ailelerinde aile kültürü ve iletişim tarzı çocuk  endeksli olur. Günlük hayat, iş ve boş zaman çocukların ihtiyaçlarına ve eğitimine göre şekillenir. Çocuklar küçük yaşta aileden sonra gelen döneme yani toplum içinde özgür bir birey olarak yerini bulması için eğitilir ve donatılır.

Eğitim hedeflerini Ebeveyn belirler. Anne ve Baba dışında yetiştirme tarzına kimse karışamaz. Çiftler birbirine zaman ayırırlar. En az iki hafta da bir baş başa kalırlar, ilişkilerini beslerler, kendilerine zaman ayırırlar.

img_0257-2

” Almanya’da, okulöncesi çocuklara ilk etapta şu davranış biçimleri öğretilir:

  1. “Teşekkür ederim ve lütfen” diyebilir
  2. “Senin ve Benim” anlamını öğrenir
  3. Selam almasını, selam vermesini bilir
  4. Sofrada herkes yerini almadan yemeğe başlamaz
  5. Yemek yiyenler karınlarını doyurmadan sofradan kalkmaz
  6. Yemekten önce ellerini yıkar
  7. Öksürme veya esneme anında eli ile ağzını kapatır

img_0260

Adana’da “İLK KALEM ANAOKULU”nun organize etiği seminerde ayrıca şu konular işlendi:
• Verilerle Alman Ebeveyn ve Eğitime Yaklaşımı
• ÇocukeEğitiminde değerler, ritüeller ve hedefler
• Çocuk eğitiminde kurallar
• Kural uygulamada iletişim teknikleri
• İletişim sanatı ve empati dili
• Türk aile – Alman aile karşılaştırması

Haber: Naciye Çetin, Eğitim uzmanı

Seminer ve diğer hizmetlerimiz için ayrıntılı bilgi: 0541 732 03 18

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s