Çocuğunuzun güzel konuşması ve dilini geliştirmesi için pratik tavsiyeler

Dil gelişimi doğumla başlayıp yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bebekler dünyaya geldikleri günden itibaren çevrelerindeki sesleri algılamaya, sesler çıkarmaya ve anadilin temel yapısını kazanmaya başlarlar. Peki, çocuğunuzun dil gelişimine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuklar konuşmayı öğrenirken özellikle anne ve babalarının ilgi ve dikkatlerine ihtiyaç duyarlar:

Çocuklar, onlara sevgi gösterildiğini hissetmek ve emin olmak isterler. Çocuklardaki bu güven ve emin olma, gerekli öz güvenlerini geliştirmeleri için önem taşır. Ciddiye alındıklarını hisseden çocukların öz güveni daha çok artar. Günlük yaşam, çocukların da sohbetlere katılabilmesi için birçok imkan sunmaktadır.

Çocuklar kendi çevrelerine sorular sorarak dünyalarını keşfederler:

Her yeni gördükleri şeyde „Bu ne?“ diye sorarlar. Çocuğunuz her cismin kendine ait bir ismi olduğunu keşfeder. Bu dönem, çocuğun dünyaya olan merakının temelinin atıldığı önemli bir dönemdir. Yaklaşık üç veya dört yaşında ikinci soru sorma dönemi başlar. Çocuk nedenleri araştırmaya başlar. Bilinmeyen şeylerin isimlerini sorar. Böylece kelimelerin arkasında hangi anlamın olduğunu öğrenir ve kelime hazinesini genişletirler.

Uygun kitaplar konusunda çocuğunuzun gittiği kreş/anaokulunda eğitmenlerden bilgi alın veya ilçenizde ki kütüphaneye sorun. Bazen çocuk ürünlerinin satıldığı shoplarda ucuz fiyatlarla güzel kitaplar bulmak mümkündür. Çocuklar bu dönemde her şeyi tam olarak bilmek isterler. Bu büyükler için bazen yorucudur. Çocuğunuzun soruları size çok gelmeye başlarsa siz de ayni yöntemle sorun: „Sence…?“ diye

Çocuklar yeni kelimeleri dokunup kavrayarak, bakarak ve oyun oynayarak keşfedip, öğrenirler:

Çocuğunuza, tüm duyularını kullanma fırsatı verin. Çocuğunuzun dikkatini görebileceği, duyabileceği, koklaya bileceği, tadını alabileceği veya hissedebileceği şeylere çekin, örneğin: „Elinle dokun, bak şapkan ne kadar yumuşak“ veya: „Duyuyor musun müziği, ne güzel.“ gibi. Çocuklar kelimeleri yalnızca kelimeyi duymakla öğrenmezler. Çocuklar, kelimeleri çeşitli duyuları ile yaşadıkları zaman daha iyi akıllarında tutabilirler. Çocuklar öğrenecekleri şeyleri görmeli, bunlara dokunmalı, tutmalı, koklamalı ve tadını öğrenmelidir.

Oyun oynamak, çocuklar için son derece ciddi ve önemli bir uğraştır:

İzleme, öğrenme ve keşfetme sayesinde yeni yeteneklerin geliştirilmesi oyunlarla desteklenir. Oyunlar, dil anlayışını ve ifade etme yeteneğini geliştirir. Kendi kendine bir şeyler düşünüp canlandırmak çocuğun hayal gücünü ve konuşma eğilimini teşvik eder.

Çocuk televizyon izleyerek konuşmayı öğrenmez

Televizyonun sürekli açık olması ve aile yemek yerken televizyon izlenmesi küçük çocuklar için zararlıdır. Yemek esnasında yapılan sohbetlerin rolü konuşmanın gelişimi için son derece belirleyicidir. Bu nedenle, televizyonu kapatın ve yemek esnasındaki zamanı, o gün yaşanılanları konuşmak için değerlendirin. Haftada iki veya üç saatten fazla televizyon izlemek beş yaşına kadar çocukların konuşma gelişimini olumsuz etkiler.

Pratik Örnekler
1. Çocuğunuz konuşurken göz teması kurun uzun sürse de onu dinlemeye devam edin. Çocuğunuzun her istediğini gözlerinden okumayın, onu kendi isteklerini söylemesi yönünde etkileyin.

Örnek: Çocuğunuz su şişesini gösteriyor. Ona sorun: „Bir şey içmek istiyor musun? Ne içmek istiyorsun? Su mu veya meyve suyu mu?“ gibi.

2. Yaptığınız (veya çocuğunuzun yaptığı) şeyleri konuşarak açıklayın ve böylece çocukta konuşma isteği uyandırın.

Örnek: „Bak, elimde bir elma var. Ne kadar güzel, ne kadar kırmızı. Elmayı keseyim mi? Kabuğunu soyayım mı?“ deyin.

3. Eğer çocuğunuz bir şeyi yanlış söylerse doğru söyleyişini tekrarlayın. Ancak doğrusunu tekrarlaması için çocuğunuzu zorlamayın.

Örneğin: Çocuğunuz ayağını uzatıyor ve: Akabı diyor. Siz: „Ayakkabını bağlayayım mı?“ deyin.

4. Çocuklarınızla çocukların konuştuğu dil seviyesinde konuşun, fakat bebek dilinde konuşmayın çünkü unutmayın ki, dil ve konuşma konusunda çocuğunuz için bir örneksiniz.

Örneğin: „Bu bir hav hav demeyin“, „Köpek hav hav yapıyor” deyin. Ona yardım etmeniz gerektiğini düşünseniz bile, çocuğunuzun sohbet ettiği başka kişilere siz cevap vermeyin, kendisinin cevap vermesine fırsat tanıyın. Sabırlı olunuz. Çocuklara gerekli zaman verildiğinde, düşündüklerini ifade etme konusunda motivasyonlu ve son derece yaratıcı olurlar.

İskender Yıldırım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s