Çocuğunuzu cinsel istismardan nasıl korursunuz?

Paula Honkanen-Schoberth, Alman Çocuk Esirgeme Kurumu başkanı “Çocukların kendine olan güveni ve özgüveni en iyi koruma yöntemidir…

Başta şunu belirtelim: Ne yazık ki, cinsel istismara karşı yüzde yüz bir koruma mümkün değildir. Fakat anne, baba ve öğretmenler önleyici tedbirler alabilirler:

  1. Çocuğunuzla yardım çağrısını temsil eden özel bir kod sözcüğü belirleyiniz. Bu kod başkaları tarafından bilinmemelidir ve istismara karşı bir kod olduğu anlaşılmamalıdır.
  2. Çocuğunuzun okul çantasının üzerine çocuğunuzun adını yazmayınız. Zanlılar çocuğunuzun güvenini kazanmak için çocuğunuzun adı ile ona hitap edebilirler ve böylece samimi bir ortam yaratmaya çalışabilirler.
  3. Çocuğunuza evde yalnız olduğu zamanlar kimseyi eve almamasını ve hiç kimsenin arabasına sizden izinsiz binmemesini öğretiniz.
  4. Çocuğunuzu bir iletişim aracı olan internetin tehlikeli yönleri hakkında bilgilendiriniz. Çocuğunuzla tartışmasız kurallar tespit ediniz örneğin internet ortamında yabancılarla sohbet etmemesini veya telefon numarasını vermemesini söyleyin. Çocuğunuz uygunsuz sayfaları ziyaret etmesini engellemek için internet güvenlik ayarlarını değiştiriniz, bu hemen hemen her bilgisayarda artık mümkün.

Paula Honkanen-Schoberth, Alman Çocuk Esirgeme Kurumu başkanı “Çocukların kendine olan güveni ve özgüveni en iyi koruma yöntemidir. Çocuklara şunlar mutlaka öğretilmelidir”:

  1. “Vücudun sana ait!”

Çocuğunuzun yaşını ve gelişim seviyesini dikkate alarak ona hiç kimsenin onun iradesine dışında ona dokunamayacağını öğretin. Bu en yakın akrabalar için bile geçerli olmalıdır! Unutmayın çocuk istismarını yabancılardan çok “aile dostları yaparlar”

  1. Çocuğunuza sizinle her konuda konuşabileceği hissini verin. Çocuk istismarını tabu konusu yapmayın.
  2. Kendini savunma kursları ve sporları çocuğun özgüvenini güçlendirmek için iyi bir destek olabilir.

İskender Yıldırım

Almanokulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s