Çocuğunuza yedirmeden önce bir daha düşünün

Alman Focus dergisi son sayısında soframızda eksik olmayan ve özellikle çocuklar tarafından çok tüketilen Nutella hakkında bir yazı kaleme aldı. Focusa göre Nutella vanilin içerir. Vanilin dünyada en çok kullanılan aroma maddeleri arasındadır. Vanilin konsantre miktarda insan tüketimi için zararlıdır. Yazıda, vanilin maddesinin vanila ile uzaktan yakından bir alakası olmadığı vurgulanıyor.

Nutella üreticisi İtalyan Ferrero firması yaptığı reklam kampanyalarında Nutellanın besleyici ve sağlıklı olduğunu ileri sürer. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da şirket hakkında yalan söylediği gerekçesi ile dava açıldı. Gerekçe olarak Nuttelanın reklamın aksine besleyici ve sağlıklı maddeler içermediğidir.

Nuttela soya lesitin içerir. Soya lestin genetiği değiştirilmiş bir soya türüdür. Soya lestin zor sindirilen ve önemli ölçüde hormon düzeyini etkileyen bir maddedir.

Nutellanın içerdiği ikinci tehlikeli madde vanilin maddesidir. Yapılan araştırmalara göre vanilin MSG maddesini içerir. MSG bir kimyasaldır ve “yavaş zehir” olarak ta bilinir. MSG bağımlilik, aşırı baş ağrısı ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Nutella palmiye yağı içerir. Palmiye yağı böbrek, karaciğer ve akciğerde toksisite seviyelerini arttırır.

Alman Diyabet Merkezi’nden Michael Roden ise bu maddelerin kan yağını bozarak şeker hastalığına neden olabildiğini dile getirdi. Roden, bütün bunların damarlar duvarlarına zarar vererek kalp krizi ve beyin kanaması riskini arttırdığını belirtti.

İskender Yıldırım

Almanokulu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s