Çocuk yetiştirmek için kendinizi yetiştirin

Janusz Korczak, asıl adı Henryk Goldszmit olan polonyalı çocuk hakları öncüsü, çocuk hekimi ve pedagog bir makalesinde: “Ne gelecek başına? Nasıl biri olacak?” diye kendi kendimize endişeli bir halde sorarız. Çocuklarımızın bizlerden daha iyi olmasını istiyoruz. Geleceğin mükemmel insanının hayalini kuruyoruz . Fakat yalanlarımızı ortaya çıkarmayı bilelim, güzel sözlerimizin ardına gizlenmiş bencilliğimizi görelim. Görünüşte diğerkâmlık yapıyoruz ama aslında bu kötü bir kandırmaca. Kendi aramızda anlaşıyor ve uzlaşıyoruz. Çocuklara bizi eleştirme hakkını vermiyoruz ve özeleştiri yapmıyoruz. Çocuklarımızı bu savaşa mecbur bıraktığımız halde kendimizi aklıyor, kendimizi düzeltme görevinden kaçıyoruz. Eğitimci, bu yetişkin özelliğini kullanmak için hiç tereddüt etmez: Kendini değil çocukları izler, kendisininkileri değil onların hatalarını sayar. Çocuk huzurumuza, ihtiraslarımıza, rahatlığımıza engel olan; bizi tahrik eden ya da sinirlenmemize sebep olan, alışkanlıklarımıza mani olan ya da vaktimizi yiyen her şeye karşı sorumlu tutuluyor . Üstelik çocuğun yanlışlıkla hata yapabilmesi olasılığını göz ardı ediyoruz”. der.

Çocuğunuzun geleceğine zarar verebilecek, çocuğunuzu ve sizi mutsuz edebilecek bu davranışlardan kurtulmanın yolu, kendinizi, davranış biçiminizi, eğitimdeki hedeflerinizi sağlıklı bir şekilde sorgulamaktır.

İşte bilinçli bir eğitim için kendinize sürekli sormanız gereken 20 Soru:

 1. Eşim ve benim için şu an çocuğumuzun eğitiminde ne öne çıkıyor?
 2. Çocuğuma neyi itimat ediyorum? Diğer insanlar çocuğumu nasıl görüyorlar? Onlar çocuğuma neyi itimat ederler?
 3. Çocuğumda beni özellikle gururlandıran nedir? Çocuğumla gurur duyduğumu ona nasıl gösteriyorum?
 4. Çocuğuma karşı çok yüksek beklentilerim var mı? Varsa, hangi konuda?
 5. Korkularım ve endişelerim nelerdir? Çocuğumu serbest bırakarak daha az kontrol edersem en kötü durumda ne olabilir?
 6. Eşim çocuk eğitiminde hangi konularda daha rahat davranıyor, ondan ne öğrenebilirim?
 7. Çocuğuma karşı olan güven duygumu nasıl artırabilirim?
 8. Çocuğum başarısız olduğunda nasıl tepki veririm? Çocuğumun hangi alandaki başarısızlıkları beni en çok etkiler? Başarısız olması çocuğumu nasıl etkiler?
 9. Çocuğum da beni ne rahatsız ediyor? Bu öfke ve rahatsızlık duygusunun kaynağı nerede? Vicdan azabı duymadan rahatsızlığımı ve öfkemi nerede ve nasıl boşaltabilirim? Daha rahat davranabilmek için ne yapabilirim?
 10. Çocuğuma kulak veriyor muyum? Çocuğum ona kulak verdiğimi nasıl anlar? Çocuğumun kendisinin anlaşıldığını hissettiğini nasıl anlarım?
 11. Özellikle hangi anlarda kendimi çocuğuma çok yakın hissediyorum? Kendimi çocuğuma çok yakın his etiğim anları nasıl çoğaltabilirim?
 12. Sizin için geçen hafta çocuğunuzla en iyi üç anınız hangileriydi? Çocuğunuz için en güzel üç anı hangileriydi?
 13. Son olarak ne zaman çocuğuma bir fikir danıştım veya bir şey için onun rızasını aldım? Bunu yapmamın önünde bir engel var mı, varsa nasıl ortadan kaldırabilirim?
 1. Çocuğumun bir kişiliğe sahip olduğunu ve irade sahibi olduğunu nasıl anlıyorum? Bunu idrak etiğimde bende hangi duyguları uyandırır? Kendi kişiliğini geliştirebilmesi için ve kendi yolunda gidebilmesi için onu optimal nasıl destekleyebilirim?
 2. Eğitimdeki başarımdan dolayı kendimi son olarak ne zaman beğendim, ne zaman ödüllendirdim? Kendimle gurur duymam gerektiğini nasıl anlarım?
 3. Kendim nasıl yetiştirildim? Bunlardan beni güçlendiren ve bana iyi gelen hangileriydi? Bunlardan hangileri bana engel oldu? Neleri çocuğumda farklı yapmak istiyorum ve gerçekten farklı yaptığımı nasıl anlarım?
 1. Çocuğumun başarı duygusunun artmasını nasıl destekleyebilirim?
 2. kendim için yeterince iyi şeyler yapıyor muyum? Özgürlük alanlarım hangileri? Nerede huzur ve rahatlama bulabilirim? Son olarak ne zaman bir şey sadece kendim için yaptım?
 3. Eğitimde ve değerlerde eşimle aramdaki fark ne? Aradaki farklılıklar zenginlik mi yoksa yük olarak mı algılıyorum? Aramızdaki farklı yaklaşımların çocuğumuz için bir zenginlik olduğunu nasıl anlarız?
 4. Çocuk yetiştirme bana ne katıyor? Bana getirisinin fazla olmasında çocuklarımın payı ne olabilir? Eşimin payı ne olabilir? Başardıklarımın karşılığı olan getirisinin artması için kendim ne yapabilirim?

İskender Yıldırım

Almanokulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s