Kuşaklar Arası Dayanışma; Huzurevi Ve Anaokulu İçiçe

Almanya’nın Regensburg şehrinde “Sant Anton ve Caritas” huzurevinde anaokulu çocukları ve huzurevi sakinleri yani çok genç ve çok yaşlı insanlar ortak faaliyetler organize ederler. KiGaPortal Genel Müdürü İskender Yıldırım bizim için araştırdı:

Anaokulu ve huzurevi projesi meyve vermeye başladı. “Armut veya elma kompostosu ister misiniz?” diye sorar yaşlı bayanın  gözlerinin içine dikkatlice bakarak. “. Yaşlı bayan gülümseyerek ” Teşekkür ederim canım, ben siparişimi verdim der. Bak Sofi bana meyve tabağımı hazırlıyor” Sofi elinde boş kâse ille öğretmenine gider. Öğretmenim kâseyi kesilmiş meye ile doldurabilir misin? Bayan Müller benden meyve tabağı istedi” der.

Bayan Müller 91 yaşında ve 7 huzur evi sakini ile düzenli olarak anaokulunu ziyaret etmektedir. Bu ilk ziyaretleri değil. “Biz anaokulu çocukları ile uzun zamandır tanışıyoruz”. Diye ekler Bayan Müller. Sabah çemberinde çocuklarla selamlaşırlar, şarkı söylerler ve birlikte güne başlarlar. Bir gün önce başlar hazırlıklar. Sofi, 19 sınıf arkadaşı ve öğretmenleri ile beraber meyveleri soyarlar, tabakları hazırlarlar. Yarın anaokuluna misafirleri gelecek çünkü.

Öğretmenler ve anaokulu müdürü Bayan Huber çiçek tohumları almışlar. Meyve ziyafeti bittikten sonra huzurevi sakinleri çocuklarla birlikte saksılara tohum ekecekler.

Huzurevi.png

Ortak proje bir yıl önce başladı. Hikâyenin tarihi daha eskilere dayanır. 4 yıl önce belediyenin arsası hayırsever bir vakfa tahsis edilmişti. Aynı arazinin üstüne bir huzurevi ve anaokulu inşa edildi. Okul müdürü Huber: ” Çıkış noktamız şuydu; çocuklarımızın çoğu büyük anne ve büyük babadan uzak yaşarlar. Huzur evindeki insanlarımızın ise sosyal bağları yok denecek kadar az. Huzur evinde ziyaretçileri yok denecek kadar az. Oysa kuşaklar arası diyalog sağlıklı bir toplum için vazgeçilmezdir.” Anaokulu çocukları ve huzurevi sakinleri hafta da bir buluşurlar. Buluşmalar yapılacak etkinliklere bağlı olarak bazen huzurevinde, bazen anaokulunda ve bazen de dışarıda örneğin pazarda veya bir orman da gerçekleşir. Program önceden öğretmenler tarafından organize edilir ve gerçekleşir. Önümüzdeki hafta sanat etkinlikleri gündemde. Huzur evi sakinleri çocuklarla birlikte boyama çalışması yapacaklar. Konu Tatil- deniz ve plaj. Regina Huber “Huzur evinde tekerlekli sandalye ye muhtaç bir yaşlımız var, çocuklarımız için müthiş bir sosyal sorumluluk duygusu ve gelişimi.”

Sofi’nin yaklaşık bir ay önce yaptığı sınıf etkinliklerine bakıyoruz. Sofi, tekerlekli sandalye ye muhtaç amcamız için bir kolaj çalışması yapmış. Kolaj çalışmasının merkezinde tekerlekli sandalyeye muhtaç yaşlı amcamız ve tekerlekli sandalyeden dolayı karşılaştıkları sorunları var. Örneğin kaldırım ve merdiven sorunu”.

Huzurevi3

Bu iş birliğinden herkes memnun. Çocuklar yaşlılardan çok şey öğrenirler. Sosyal sorumluluk taşımanın ve empati kazanmanın yanı sıra beraber yapılan faaliyetlerde bir dizi gelişim alanlarında kazanımlar elde ederler. Yaşlılarımıza ise hayatlarına yeni bir anlam kazandırıldı. Gelecek hafta yine beraber şarkı söyleyeceğiz ve huzur evi sakinlerimiz çocukluk yıllarında öğrendikleri parmak oyunlarını çocuklarımıza ve öğretmenlerimize öğretecekler.

Daha fazla bilgi için: İskender Yıldırım 0541 732 03 18

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s