Avrupa’da en çok kullanılan okul öncesi eğitim portalı şimdi Türkçe

KiGaPortal’la birlikte okul öncesi etkinlik havuzlarında yeni bir dönembaşlıyor. Türkiye’nin ilk  uluslararası eğitim portal genel müdürü İskender Yıldırım KiGaPortal hakkında merak edilenleri yanıtladı.

KiGaPortal ile birlikte Türkiye piyasasına yeni girdiniz. Bize KiGaPortal hakkında bilgi verir misiniz? Nedir KiGaPortal?

KiGaPortal 2-8 yaş arası çocukların eğitiminde öğretmenlere ve ailelere destek olmak amacı ile 2003 yılında Avusturya’da geliştirilmiş internet üzerinden hizmet veren online aktivite havuzudur. İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Türkçe dil seçeneğine tıklayarak istediğiniz dilde aktivitelere ulaşabilirsiniz. Aktiviteler, Avrupa’da uzman pedagoglar, farklı konseptlerle çalışan anaokulları ve ilkokullarda takım çalışması halinde uygulanarak geliştirilmektedir. Aktiviteleri montessori, reggio, durum odaklı pedagoji, hareket pedagojisi vb. birçok eğitim metodu sentezleyerek geliştirir. Türkiye’de ise bu aktiviteler Milli Eğitim Müfredatına uygun olarak çocuk gelişim ve eğitim uzmanları tarafından farklı yaş grubunda ki çocuklara uygulanarak düzenlenmektedir. KiGaPortal aktiviteleri geliştirilirken rahatlıkla evinizde bile ulaşabileceğiniz günlük malzemeler olmasına, kolay uygulanabilirliğine dikkat etmektedir. Bir aktivitenin birkaç gelişimsel alana hitap etmesi ve maliyetsiz olmasını her zaman göz önünde bulundurmaktadır.

DSCN6310

Evlere ve okullara eğitim seti gönderen kurumlar var. Sizin portalınızda ise üyeye set gönderilmiyor. İsteyen online ortamda aktivite seçip çıktısını alabiliyor. Online olmanın avantajı ne?

KiGaPortal’in online olması abonelerine bir çok avantaj sağlar, her çocuğun ilgi alanı ve gelişim seviyesi ve çalışma temposu farklılıklar gösterir. Öyle ki 4 yaşında olan bir çocuğun eğitim seviyesi yüksek olabilir. İlgi alanı çok farklı olabilir. Kimi çocuğun ilgisini doğa bilimleri çeker kiminin müzik. Eve gönderilen setlerde bu dikkate alınamaz çünkü evlere ve okullara standart setler gönderiliyor. aktivite seçerken çocukların öğrenme profilini dikkate alarak aktivite seçiminizi yapabilirsiniz ve ihtiyacınız kadar olan aktivitelerin çıktılarını alabilirsiniz. Bu özellikle anaokulları için ideal bir yöntem. Dinamik ve akıllı yönetim paneli, kolay erişilebilir menü yapısı, son teknolojik tasarımlar ile KiGaPortal aktivite bulmada hızlı ve etkindir. İster arama motoruna anahtar kelimeyi girerek veya yaş gurubun girerek, ister eğitim alanları, tema veya aylara göre seçim yaparak ilerleyin,  istediğiniz sonuca kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz. Aktiviteleri tek tek uygulayabilir veya birbirini tamamlayan aktiviteleri seçerek yaratıcı proje çalışmalarını kendiniz tasarlayabilirsiniz.

DSC03518 (2)

KiGaPortal hangi eğitim alanlarına hitap ediyor?

Portal dil gelişimi, sosyal beceriler, hareket oyunları, jimnastik, drama, doğa, çok kültürlülük, sanat etkinlikleri, müzik, eğitici oyunlar, matematik, keşfetme, beslenme, proje çalışması, aile, portfolyo ve Lapbook çalışması aktiviteleri ana başlık ve alt başlıklar altında zengin ve yaratıcı seçenekler sunmaktadır. Her aktivitenin altında ise uygulanacak yaş grubu ve aktiviteyi tamamlayıcı bağlaç aktivite önerileri bulabilirsiniz. KiGaPortal kendisini sürekli yeniler, her Pazartesi yeniler bölümüne Avusturya anaokulları ve merkezimizde geliştirdiğimiz en az 3 yeni aktivite ekler, üyelerine yeni aktiviteleri e-bülten olarak gönderir. Binlerce aktivite içerisinden seçeceğiniz aktivitelerin çıktısını alabilirsiniz, aktivitelerin nasıl uygulanacağını görseller eşliğinde okuyabilirsiniz, kağıt vs. katlama, lapbook tasarımı video kliplerini izleyebilirsiniz, çocuk şarkıları dinleyebilirsiniz, çalışma sayfalarının çıktılarını alabilirsiniz, yüzlerce zeka oyunun oyun kartları ve oyun tahtalarının çıktılarını alarak pvc kaplayıp sağlamlaştırarak uzun zaman kullanabilirsiniz.

KiGaPortal ile birlikte Türkiye’de bir ilk diyebileceğimiz Lapbooklar girdi. Lapbookların ne gibi bir özelliği var?  

Keebek10

Lapbooklar Avrupa okullarında çok yaygın olarak kullanılan bir eğitim çalışması. Lapbook tasarımı çocukların öğrenme motivasyonunu yükselten, konu hakkında zengin ve çok detaylı bilgi edinmeyi ve yaratıcılığı geliştiren bir yöntemdir. Lapbook somut içerikleri, bütünsel ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirir. Lapbook  proje çalışması, temayı çocuklar, öğretmen ve aileler için yaratıcı ve ilginç kılar. Çocukların gelişimsel özelliklerini ve öğrenme seviyelerini belgeler.

Ayrıca KiGaPortalda akıllı dijital plan dediğiniz bir program var. Bu programdan anaokulları nasıl yararlanabilirler?

Ekran Alıntısı3

Üyelerimize her hafta Perşembe günü e-posta yolu ile bir sonraki haftanın haftalık planını gönderiyoruz, ister bir tıkla bizim gönderdiğimiz planı kullansınlar, isterlerse  “yeni plana” tıklayarak portalimizde seçtikleri aktivitelerle kendi haftalık planlarını oluşturabilirler, haftalık planlarını süresiz olarak sitemizde muhafaza edebilirler. Her gün için planlarına üç aktivite ekleyebilir, notlarını yazabilir, online ortamda paylaşabilirler.

KiGaPortal’ üyelerine başka hangi hizmetler sunar?

KiGaPortal’da İnsan Kaynakları bölümü var. İnsan kaynakları bölümünde, ücretsiz olarak kurumlar veya şahıslar iş ilanı verebilir, iş ilanlarını takip edebilirler. Etkinlik bölümünde okulöncesi ve ilköğretimi ilgilendiren konularda seminer, konferans vb. etkinlikler için duyurularını yapabilirler ve Forum bölümünde, etkinlikler, mesleki sorunlar ve pedagojik konularda paylaşımlarda bulunabilir, paylaşımlara yorumlar yapabilirler. Bu hizmetlerimizi üyelerimize ücretsiz olarak sunarız.

KiGaPortal’a nasıl üye olunur?

Image 1

KiGaPortal öğretmen, öğrenci, aile, hediye, kurumsal abonelik ve ek lisans olmak üzere farklı abonelik seçenekleri sunar. Üyelerimiz 1-3-6 ve 12 aylık abonelik seçeneklerinden birini tercih edebilirler. Ücret karşılığı tam üye olmadan önce deneme üyelik yaparak, 1 hafta yeniler bölümündeki aktiviteleri ve içeriklerini görüntüleyebilirler.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Sağolun, KiGaPortal adına ben teşekkür ederim ve okurlarınıza ramazan ayının huzur içinde geçmesini dilerim.

KigaPortal hakkında fazla bilgi:

www.kigaportal.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s