Bebekler ve Çocuklar Kaçıncı Ayda Neler Yapabilirler?

Yaşamın ilk üç yılında çocuklar hızla gelişir. Her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Burada size birkaç ipucu vermek istiyoruz.

Koşma, atlama, zıplama – Her şey zamanı geldiğinde…

Her çocuk kendi gelişim hızını belirler, bu veriler sadece yaklaşık endikasyonlar olabilir. Bir çocuğun ortalama gelişimi:

3. ayda:  Bebek yüzükoyun pozisyona geçebilir. Baş ve göğüs kısmını 90 derece kaldırırken ön kollarını destek olarak kullanır.

6. ayda: Bebeğiniz bir taraftan diğer bir tarafta döner. Tek başına oturabilir, ama yine de desteklenmesi gerekir.

9. ayda: Bebeğiniz bir şekilde ileriye veya geriye doğru hareket eder.  Emekler, yuvarlanır veya bir asker gibi yerde sürünerek ilerler. Kollarını kullanarak oturma pozisyonuna geçer.

Bir yaşında:  Bebeğiniz güvenli bir şekilde emekler. Onun en sevdiği yer sehpa. Sehpadan tutunarak kalkar veya ondan tutunarak yere oturmak ister. Bebeğinizin parmağınızdan tutmasına izin verin ve büyük bir ilhamla sizi odadan odaya gezdirir.

15. ayda: Çocuğunuz artık yürümek için elinize ihtiyaç duymaz. O artık özgürce 10 – 15 adım atabilir. En çok sevdiği oyunda sizin kollarınızı açmanız ve onun neşeyle size doğru koşması.

Bir buçuk yaşında: Çocuğunuz çömelerek oynamasını sever. Çünkü böylece sevdiği kitabı yerden alır ve mükemmel bir şekilde dikilir ve sonra kitabı size getirmek için size doğru yürür. Çocuğunuz Bobbycarı keşfeder. Başlangıçta sadece üstünde oturmak için ve yakın zamanda Bobbybcar ile odadan odaya koşturmak için.

21 ayda: Çocuğunuz tutunarak üç adım geriye gidebiliyor. Merdiven basamaklarından çıkabilir, Sürükleyerek bir sandalyeyi yanınıza getirir.

2 yaşında: Çocuğunuz düşmeden topu tekmeler. Ayakta ve dengesini kaybetmeden geriye doğru bakar. Ayak uçları üzerinde birkaç adım atar.

27. ayda: Çocuğunuzun düşmeden masa etrafında koşturarak oynar. Keskin
virajlar artık bir sorun teşkil etmez. Küçük bir çukurdan zahmetsizce çıkabilir.
İki buçuk yaşında: Çocuğunuz küçük bir su birikintisi üzerinden düşmeden atlar. Bacaklarınızı açtığınızda sürüklenerek arasından geçer. Tek bacak üzerinde iki saniye durur. Yerden bir şey kaldırmak için çömelmeden eğilerek kaldırır.

Üç yaşında: Çocuğunuz aynı anda her iki ayak ile merdivenin en alt basamağından güvenli bir şekilde atlar ve  düşmez. Üç tekerlekli bisiklet sürmesini öğrenir ve merdivenden yetişkinler gibi çıkar.

Üç buçuk yaşında:  Çocuğunuz sizinle koşarak yarışma yapmayı sever. Alçak bir duvarın üzerinde denge kurarak yürür. Kollarını açarak bir yamaçtan aşağı doğru koşar.

Dört yaşında: Çocuğunuz eğitim tekerleklerine ihtiyaç duymadan bisiklet sürer. Cesurca bir tabureden atlar ve tırmanmasını sever.
Beş yaşında: Çocuğunuz daha ustaca ve hızlı hareket eder. Havuzda ilk yüzme denemelerini yapar. Uzun süreli yürüyüşlere çıkar.

İskeneder Yıldırım

Bebekler ve Çocuklar Kaçıncı Ayda Neler Yapabilirler?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s